Partnerzy serwisu:

Czy Sochaczew wprowadzi bezpłatną komunikację miejską dla mieszkańców?

Jakub Rösler 24.05.2022

Czy Sochaczew wprowadzi bezpłatną komunikację miejską dla mieszkańców?
fot. WU
Władze Sochaczewa rozważają wprowadzenie bezpłatnej komunikacji autobusowej, która miałaby objąć wszystkich mieszkańców posiadających Sochaczewską Kartę Mieszkańca. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na czerwcowej sesji rady miasta. Jeśli radni zaakceptują pomysł, bezpłatna komunikacja ma zostać uruchomiona 1 lipca bieżącego roku.
Prawie 36-tysięczny Sochaczew, to miasto leżące na Mazowszu. W mieście funkcjonuje system komunikacji miejskiej, obsługiwany kilkunastoma autobusami, w tym trzema elektrycznymi Solarisami, które zostały zakupione trzy lata temu. Obecny burmistrz Sochaczewa, Piotr Osiecki, w czasie ostatniej kampanii samorządowej zadeklarował, iż będzie chciał wprowadzić bezpłatną komunikację miejską dla mieszkańców. Teraz Osiecki wraca do tego pomysłu i chciałby zrealizować swój wyborczy postulat.

Bezpłatne przejazdy tylko dla posiadaczy karty mieszkańca

Jak informuje nas Daniel Wachowski, Kierownik Referatu Komunikacji Zewnętrznej w Urzędzie Miasta Sochaczew, z bezpłatnych przejazdów mają korzystać posiadacze Sochaczewskiej Karty Mieszkańca, czyli osoby mieszkające w Sochaczewie, które płacą w tym mieście podatki. Na stronie miasta możemy przeczytać, iż do tej pory wydano ponad 6 tysięcy takich kart, a więc korzysta z niej mniej niż 20% mieszkańców Sochaczewa.

Obecnie w oparciu o kartę, na bezpłatne przejazdy mogą już liczyć dzieci oraz młodzież do 24 roku życia, których jest około 1550. Czy bez biletu będą więc mogli jeździć także pozostali mieszkańcy miasta?

Decyzje jeszcze nie zapadły

– Wiążące decyzje jeszcze nie zapadły, pakiet uchwał wprowadzających bezpłatną komunikację będzie przedmiotem obrad rady miasta 8 czerwca br. – poinformował nas Daniel Wachowski.

Bezpłatne przejazdy miałyby zacząć obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. Jak możemy przeczytać w informacji zamieszczonej na stronie miasta, władze Sochaczewa decydują się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji z racji dobrej sytuacji ekonomicznej samorządu. Pytany o szacowane koszty wprowadzenia bezpłatnej komunikacji, Daniel Wachowski mówi, iż zostały one wstępnie określone na 300 tysięcy złotych w okresie lipiec - grudzień 2022. Urzędnik dodaje jednak, że dokładne koszty będą znane jesienią, po dokonaniu dokładnej analizy przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Sochaczewie.

Burmistrz: Rozsądna polityka pozwala na wprowadzenie darmowych przejazdów

– Wyborcy wiedzą, że dotrzymujemy danego słowa i ta inicjatywa jest tego kolejnym dowodem. Jestem przekonany, że pomysł poprą radni PiS oraz Forum, którzy od początku kadencji wspierają rozwój miasta. Dzięki ich głosom z bezpłatnych przejazdów będzie można korzystać na wszystkich liniach, w każdy dzień roku, bez żadnych ograniczeń. Inne miasta, takie jak Oświęcim, Olsztyn, Andrychów, Gdynia a ostatnio Gdańsk, podnoszą ceny biletów, niekiedy do prawie 5 zł za jeden przejazd, a my stawiamy na darmową komunikację. Prowadzimy rozsądną i bardzo ostrożną politykę finansową, dlatego stać nas na bezpłatną komunikację zbiorową – mówi burmistrz miasta, Piotr Osiecki.

Przyjezdni nadal będą płacić za przejazdy

Bezpłatne przejazdy nie obejmą jednak osób przyjezdnych, które nadal będą musiały płacić za przejazdy, za wyjątkiem linii numer 6, która w okresie letnim pozostaje bezpłatna.

Władze Sochaczewa liczą też, że potencjalne wprowadzenie bezpłatnych przejazdów zachęci mieszkańców do przesiadki do miejskich autobusów, co pozwoli na zmniejszenie ilości aut w centrum miasta.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Finansowanie komunikacji
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony