Partnerzy serwisu:

Czy dworzec kolejowy we Wschowie doczeka się remontu?

Jakub Rösler 17.01.2022

Czy dworzec kolejowy we Wschowie doczeka się remontu?
fot. Jakub Rösler
Dworzec kolejowy we Wschowie jest w opłakanym stanie. Znajduje się on przy linii kolejowej numer 14, na której odcinek, między Lesznem, a Głogowem, pociągi wróciły w grudniu 2019 roku. Dzięki temu powiat wschowski ponownie znalazł się na kolejowej mapie Polski. Czy w związku z tym dworzec we Wschowie doczeka się remontu?
Wschowa jest stolicą powiatu wschowskiego leżącego na styku województw lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Przez miasto biegnie linia kolejowa numer 14, z Łodzi Kaliskiej do Tuplic. W grudniu 2019 roku połączenia pasażerski powróciły na fragment tej trasy, między Głogowem, a Lesznem. Wschowa leży między tymi miastami. Dzięki powrotowi pociągów, powiat wschowski odzyskał po latach połączenia pasażerskie.

Dworzec kolejowy we Wschowie znajduje się w dość niedogodnym miejscu, patrząc z perspektywy podróżnych, nie zmienia to jednak tego, że pociągi z miesiąca na miesiąc przewożą coraz więcej pasażerów. W ciągu doby przez miasto kursuje 6 par pociągów z Leszna do Głogowa, z czego jedna para jest dodatkowo wydłużona do Zielonej Góry. Lubuski urząd marszałkowski chciał wprowadzić do rozkładu jazdy siódmą parę połączeń, która miała kursować od grudnia 2021 roku, ale nie udało się to jednak z powodu braku zainteresowania ze strony województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Pociągi na tej trasie są finansowane przez trzy powyższe województwa. Stan budynku dworca we Wschowie pozostawia jednak wiele do życzenia…

Czy doczeka się on remontu?

– Dworzec we Wschowie nie jest ujęty w Programie Inwestycji Dworcowych 2016-2023, ale rozważamy jego modernizację w kolejnych perspektywach inwestycyjnych. Uzależniamy to jednak od uzyskania środków finansowych na ten cel. W związku z tym na tę chwilę nie jesteśmy w stanie podać bardziej szczegółowych informacji o ewentualnej inwestycji – informuje nas Agnieszka Jurewicz z PKP SA, a więc spółki, która jest właścicielem dworca.

Jurewicz dodaje też, że spółka prowadziła rozmowy ze Wschową w sprawie przejęcia dworca przez samorząd, ale strony nie doszły do porozumienia w tej sprawie. Potwierdził nam to Aleksander Ziemek ze wschowskiego magistratu.

– Gmina Wschowa w 2020 roku prowadziła rozmowy z PKP Nieruchomości na temat remontu dworca kolejowego. Na ten moment trudno określić czy do tej inwestycji dojdzie. Gmina Wschowa nie planuje przejęcia tego budynku – poinformował nas urzędnik.

Pociągi PKP IC wrócą do Wschowy?

Niegdyś, poza pociągami regionalnymi, przez Wschowę kursowały także pociągi dalekobieżne, chociażby do Warszawy, który jechał przez Ostrów Wielkopolski. O możliwość powrotu połączeń dalekobieżnych na ten fragment linii numer 14 zapytano Ministerstwo Infrastruktury, które potwierdziło możliwość uruchomienia pociągu z Zielonej Góry do Warszawy przez Leszno i Ostrów Wielkopolski, lecz w końcu z braku spalinowego taboru, nie udało się zrealizować tych planów.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony