Partnerzy serwisu:

Częstochowski Rower Miejski może wyjechać poza Częstochowę

Dominik Wójcik 03.02.2022

Częstochowski Rower Miejski może wyjechać poza Częstochowę
fot. DW
Częstochowski system roweru publicznego czeka na nowego operatora. System czeka łagodna ewolucja. Istniejące stacje mogą zostać podzielone na mniejsze oraz poszerzone o nowe lokalizacje – także poza granicami miasta.
Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie – obecny organizator systemu roweru publicznego – niebawem ogłosi postępowanie przetargowe na dostarczenie elementów na nowy sezon.

Umowa na dwa lata

W przeciwieństwie do pierwszej edycji częstochowskiego systemu roweru publicznego, która została oparta o trzyletnią umowę z organizatorem, nowa zostanie zawarta na dwa. Dziwi rzucający się w oczy brak czerpania doświadczenia z poprzedniego roku, kiedy to przetarg ogłoszono na umowę jednoroczną oraz dość późno – niemal tuż przed planowym uruchomieniem systemu.

Mamy luty, a system ma ruszyć lada chwila. – System Częstochowskiego Roweru Miejskiego zostanie uruchomiony na wiosnę. Postępowanie przetargowe zostanie wszczęte w lutym 2022 r., a umowa z operatorem zostanie podpisana na lata 2022-2023 – poinformowano nas Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie.

W 2021 r. kierowano się podobnymi założeniami, a system z uwagi na niezaskakujące przedłużenie się procedury przetargowej ruszył dopiero w maju. Tym razem może dość do większej, niż poprzednio rywalizacji, bo system będzie rozbudowany.

Więcej mniejszych


Te elementy infrastruktury, które przy budowie dostarczył Nextbike Polska, tj. stojaki, pozostaną na terenie miasta. – Postępowanie przetargowe obejmować będzie istniejący system wraz z możliwością rozbudowy o dodatkowe stacje rowerowe, kompatybilne z istniejącymi. Rozważane jest także rozdzielenie stacji na mniejsze lub przeniesienie stacji z dzielnic, w których jest tylko jedna, ponieważ liczba użytkowników wskazuje, że tego typu lokalizacje nie zachęcają do korzystania z systemu – wskazuje CUK. Takie stacje mają bowiem sens tylko w przypadku wypraw do innych dzielnic – i to o ile nie są ulokowane zbyt peryferyjnie.

Wypad z miasta

Nowością ma być lokalizacja stacji w sąsiednich gminach turystycznych. – Zamawiający w postępowaniu przetargowym przewiduje w ramach prawa opcji możliwość zamówienia dodatkowych stacji rowerowych wraz z niezbędnym osprzętem, które zostaną uruchomione w gminie Częstochowa i sąsiadujących: Mstów oraz Olsztyn – przekazuje CUK.

Mstów i Olsztyn to miejscowości zlokalizowane na wschód od Częstochowy, które stanowią niejako bramę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, będąc tym samym atrakcyjnymi generatorami ruchu turystycznego. Możliwość dotarcia tam wypożyczonym rowerem może stanowić atrakcję – pod warunkiem, że CUK skorzysta z opcji.

Dotychczas w częstochowskim systemie funkcjonowało 185 rowerów o charakterystyce miejskiej, część z nich wyposażono w foteliki dla dzieci oraz 20 stacji z dziesięcioma stanowiskami.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony