Partnerzy serwisu:

Częstochowa. Jednak to R&G Plus poinformuje pasażerów

Dominik Wójcik 14.01.2019

Częstochowa. Jednak to R&G Plus poinformuje pasażerów
fot. Wojciech Liberda, czgk.pl
Częstochowski organizator komunikacji miejskiej podpisał umowę na wykonanie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej składającego się z 50 tablic świetlnych. Wbrew naszym wcześniejszym przewidywaniom, kontrahentem został R&G Plus z Mielca, a nie Trapeze Polska.
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie, organizujący w tym mieście komunikację miejską, zawarł umowę na wykonanie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Wykonawcą została firma R&G Plus z Mielca, drugi względem wysokości zaproponowanej ceny oferent w zeszłorocznym przetargu. Według naszych przewidywań miał nim zostać autor najtańszej spośród złożonych ofert – fiński konkurent, firma Trapeze reprezentowana przez polski oddział z Wrocławia.

Konkurencja na ceny

W postępowaniu na budowę częstochowskiego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej składającej się z 50 świetlnych tablic elektronicznych swoje oferty złożyło czterech chętnych:

Trapeze z Finlandii reprezentowane przez polski oddział z Wrocławia – 3 527 815,00 zł, R&G PLUS sp. z o.o. z Mielca – 3 645 862,68 zł, mpTechnology Sp. z o.o. ze Słupska – 3 808 559,05 zł, oraz WASKO S.A. z Gliwic – 4 594 511,25 zł.

Wszyscy zadeklarowali 12-miesięczny termin wykonania robót i udzielenie rękojmi na 72 miesiące oraz wyrazili zgodę na rozliczanie prac fakturami częściowymi z 30-dniowym terminem płatności.

Przy takim układzie, logicznym wydało się, że to najtańszy z oferentów zostanie zwycięzcą. Jednak złożone dokumenty poddano jeszcze ocenie pod względem formalnym.

Przeszkodą VAT

Okazało się, że zwycięzcą została mielecka firma R&G Plus. Ofertę R&G oceniono najwyżej, przyznając 240 punktów, Trapeze oceniono na 201,64 pkt. Skąd ta różnica?

– Wykonawca podał, że jego cena netto jest równa brutto. Jednocześnie zadeklarował, że zgodnie z art. 91 ustęp 3a, wybór tej oferty będzie prowadził u Zamawiającego do powstania obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług – wyjaśnił nam rzecznik MZDiT, Maciej Hasik.

Zgodnie z prawem złożenie oferty potencjalnie skutkującej doliczeniem VAT-u obliguje zamawiającego do samodzielnego wyliczenia ceny brutto: – Zamawiający w celu oceny takiej oferty dolicza do przedstawionej w niej ceny podatek od towarów i usług, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z tymi przepisami – uściślił Hasik. Oznacza to, że rzeczywista cena usługi Trapeze łącznie z VAT 23% wyniosłaby aż 4 339 212,45 zł.

Długie postępowanie

Przetarg na system ma swoje korzenie w postępowaniu na wybudowanie węzłów przesiadkowych w Częstochowie, który rozstrzygnięto dopiero za trzecim razem. Wcześniejsze próby owocowały wygórowanymi względem budżetu MZDiT cenami. Dlatego w celu uszczuplenia zakresu zadań i w konsekwencji obniżenia ceny u wykonawców, postępowanie na tablice wydzielono z węzłów.

Fatum przeciągającego się przetargu jednak pozostało, bo postępowanie to również zdawało się nie mieć końca. Pierwotnie zamierzano otworzyć oferty 27 sierpnia 2018 r., jednak w wyniku składanych wciąż pytań i wdrażanych modyfikacji zapisów w SIWZ termin ten przekładano pięć razy, aby ostatecznie koperty ze złożonymi dokumentami otworzyć dopiero 19 października 2018 r.

50 tablic opartych na LED z dodatkową funkcją wymuszonego głosowego zapowiadania najbliższych odjazdów oraz prezentowania informacji kryzysowych dostarczanych przez służby stanie na najbardziej obleganych przystankach w ciągu 12 miesięcy. W pierwszej kolejności roboty zostaną wykonane w ścisłym centrum.

Rączka i Gąsior

Produkty „Rączki i Gąsiora” nie są obce częstochowskim pasażerom. Już na początku lat 90. w autobusach pojawiły się pierwsze eksperymentalne automatyczne kasowniki drukujące, które w wersji rozwiniętej na dobre zagościły pod koniec dekady we wszystkich pojazdach. Z czasem zaczęto je wymieniać na wersje drukujące z wyświetlaczem, a także drukująco-zbliżeniowe.

W najnowszych pojazdach pojawiły się kasowniki z dużym kolorowym ekranem LCD prezentującym również przebieg trasy. Urządzenia te mają też możliwość zapisania w banku pamięci kart miejskich doładowania samodzielnie zleconego przez pasażera za pośrednictwem Internetu. Wcześniejsze egzemplarze rozszerzono o tę funkcję przy użyciu dedykowanej nakładki sprzętowej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony