Partnerzy serwisu:

Co czwarty kierowca z wadą wzroku jeździ bez okularów i soczewek

Jakub Dybalski 12.11.2019

Co czwarty kierowca z wadą wzroku jeździ bez okularów i soczewek
fot. Pflatsch, lic. GNU/CC A-SA 3.0 Unported
Interesujące dane przynosi badanie przeprowadzone dla Vision Express dotyczące… wzroku kierowców. Wynika z niego, że przepytywani kierowcy badają wzrok raczej rzadziej niż częściej, a niektórzy jeżdżą „na ślepo”.
Badanie jest elementem kampanii edukacyjnej (a przy okazji reklamowej), którą Vision Express, czyli duża sieć gabinetów optycznych, prowadzi razem z Instytutem Transportu Samochodowego. Zlecono je instytutowi IQS, który w październiku przepytał telefonicznie reprezentatywną grupę tysiąca kierowców w wieku od 18 do 65 lat.

Z badań wynika m.in. że 44 proc. kierowców ma stwierdzoną wadę wzroku, a 84 proc. z nich ma zalecone różne metody korekcji wzroku, co nie jest niespodziewane, bo zapewne odpowiada statystyce dla całego społeczeństwa. Bardziej niepokojące że 24 proc. z nich, czyli prawie 1/4 w ogóle nie używa w czasie jazdy okularów lub soczewek kontaktowych.

To rzecz jasna ankieta, a nie kompleksowe badanie wzroku kierowców, ale jednak co czwarty pytany kierowca przyznaje, że źle widzi i siada za kółkiem nic z tym nie robiąc.

To o tyle istotne, że, jak przyznaje w komentarzu do miniraportu opartego o wyniki ankiety przedstawicielka Instytutu Transportu Samochodowego, 90 proc. informacji jakie docierają do kierowcy to informacje wzrokowe. - Sprawność ta ulega osłabieniu wraz z wiekiem, a zatem aby sprawnie i odpowiedzialnie funkcjonować w roli kierowcy, należy na bieżąco i refleksyjnie podchodzić do wszelkich obserwowanych zmian w tym zakresie – mówi dr Ewa Odachowska, psycholog transportu z ITS.
Co ciekawe podobny odsetek przepytanych kierowców (24 proc.) deklaruje że bada wzrok co 3 lata lub rzadziej.

– Zazwyczaj pogorszenie widzenia następuje stopniowo, z tego powodu może pozostać niezauważone od razu przez samego kierowcę. Ważnym czynnikiem, wpływającym na bezpieczeństwo w trakcie jazdy, jest także osłabienie zdolności akomodacji soczewki oka. Wpływa ona na ostrość widzenia przedmiotów w różnej odległości, np. tablicy rozdzielczej samochodu i oddalonych od pojazdu znaków drogowych – komentuje dr Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony