Partnerzy serwisu:

Chorzów: Torowisko i jezdnie na Powstańców i Hajduckiej do remontu

Witold Urbanowicz 12.11.2019

Chorzów: Torowisko i jezdnie na Powstańców i Hajduckiej do remontu
fot. Google Street View
Tramwaje Śląskie, wspólnie z Chorzowem, ogłosiły przetargi na przebudowę torowiska tramwajowego i jezdni na ul. Powstańców oraz Hajduckiej. Prace będą wiązać się z wyłączeniem ruchu. Ich efektem będzie m.in. zmiana geometrii torowiska na Hajduckiej.
Przedmiotem jednego z przetargów, organizowanego wspólnie przez Tramwaje Śląskie i Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie, jest modernizacja infrastruktury tramwajowej w ul. Powstańców od Rynku do ul. Chrobrego wraz z przebudową całej ulicy. Łączna długość torów przewidzianych do przebudowy wynosi ok. 600 mtp. Prace mają mieć charakter kompleksowy i obejmą całą infrastrukturę tej jednotorowej linii, poprowadzonej środkiem dwukierunkowej jezdni. Obecnie torowisko jest zabudowane z płyt EPT. Wykonane zostaną nowe warstwy podbudowy, powstanie nowe odwodnienie, torowisko zostanie ułożone na prefabrykowanych płytach torowych, zamontowane zostaną smarownice. W zakresie części drogowej pojawią się nowe chodniki, nawierzchnia, miejsca postojowe dla parkowania równoległego i skośnego, a także ustawione zostaną nowe słupy oświetleniowe i oświetleniowo-trakcyjne. Przewidziano zdjęcie sieci trakcyjnej z budynków.

Termin składania ofert mija 16 grudnia. O wyborze zdecydują cena (60%), gwarancja (20%) oraz doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia (20%). Założono, że inwestycja będzie realizowana przy wyłączonym ruchu tramwajowym. Część tramwajowa ma zostać zrealizowana w ciągu 13 miesięcy od podpisania umowy, a drogowa – w ciągu 19 miesięcy.

Równolegle, w ramach innego przetargu, Tramwaje Śląskie i Chorzów będą przebudować torowisko i jezdnię w ciągu ul. Hajduckiej. Pracami jest objęty odcinek od al. Bojowników o Wolność i Demokrację do ul. Wolności. Przebudowany zostanie cały pas jezdni. Łączna długość torów objętych pracami wynosi ok. 1730 mtp.

Obecnie dwutorowa linia jest poprowadzona po prawej stronie jezdni, a torowisko jest wykonanie w technologii bezpodsypkowej z użyciem płyt tupu łódzkiego. Natomiast w al. BoWiD, na krótkim odcinku objętym inwestycją, występuje torowisko klasyczne. Sieć trakcyjna zawieszona jest na słupach i do elewacji budynków.

Po przebudowie torowisko będzie poprowadzone w osi jezdni i ułożone na prefabrykowanych płytach torowych. Przy skrzyżowaniu z Dąbrowskiego osie torów zostaną od siebie oddalone, co pozwoli na wydzielenie lewoskrętu z południowego wlotu. Przystanek tramwajowy Chorzów Cmentralna w kierunku Wolności zostanie przeniesiony przed skrzyżowanie. Przystanek tramwajowy Chorzów Dom Działkowca na ul. Hajduckiej przeniesiony zostanie na inny wlot – al. BoWiD. W tym miejscu zbudowany zostanie nowy peron tramwajowy, co wpłynie na zmianę geometrii skrzyżowania. Pojawić się ma sygnalizacja świetlna. Na fragmencie al. BoWiD przewidziano torowisko klasyczne na podkładach strunobetonowych. Wykonana zostanie nowa sieć trakcyjna, zawieszona wyłącznie do słupów.

Termin składania ofert mija 16 grudnia. O wyborze zdecydują cena (60%), gwarancja (20%) oraz doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia (20%). Na realizację prac przeznaczono 18 miesięcy. Zamawiający informuje, że inwestycja będzie realizowana przy wyłączonym ruchu tramwajowym.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony