Partnerzy serwisu:

Chińskie elektrobusy za unijne pieniądze pojadą w Polkowicach

Michał Szymajda 16.10.2020

Chińskie elektrobusy za unijne pieniądze pojadą w Polkowicach
fot. Yutong
W końcu doszło do podpisania umowy na dostawę elektrycznych autobusów do dolnośląskich Polkowic. Drugi kontrakt na dostawę zeroemisyjnych pojazdów zdobył w Polsce chiński producent Yutong.
Polkowice przetarg na dostawę dziewięciu autobusów o długości od 8,8 do 10,8 metra rozpisały na początku roku. Dostawą elektrobusów, z bateriami o pojemności 170 kWh zainteresowane były trzy firmy: czeski SOR i polski dystrybutor chińskich autobusów Yutong - Busnex Poland, a także Solaris. Chińska oferta okazałą się najtańsza i ją właśnie wybrał już wiosną polkowicki samorząd. Za dziewięć pojazdów zapłaci 18,8 mln zł brutto. Będą to autobusy dwudrzwiowe. Takie w przetargu dopuścił przyszły ich użytkownik.

Samorząd dostał do e-busów rekordowe dofinansowanie. Tylko 4,5 miliona złotych zapłacą z własnej kieszeni Polkowice. Transport w tym mieście jest bezpłatny.

– Nasz bezpłatny transport miejski obsługuje dziś nie tylko teren Polkowic i gminy Polkowice, ale w ramach podpisanych umów dociera do dwóch sąsiednich powiatów. Bez rozwoju floty autobusów, bez inwestowania w Zakład Komunikacji Miejskiej który jest operatorem tej floty, nie moglibyśmy świadczyć tych usług na najwyższym poziomie. Dlatego bardzo się cieszę, że oferta która wygrała przetarg na dostawę tych pojazdów, charakteryzuje się wysokimi standardami. Oznacza to nie tylko komfortowi podróżowania, ale także dbałość o środowisko, co z punktu widzenia uprzemysłowionego Zagłębia Miedziowego jest bardzo ważne – powiedział Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

– Specjalizujemy się w produkcji autobusów elektrycznych. W naszym centrum badawczo-rozwojowym pracuje ponad trzy tysiące inżynierów firmy, która ma 34-letnie doświadczenie na rynku. Mamy autobusy o bardzo dużych zasięgach, powyżej 350 kilometrów. Zapewniają pełny komfort pasażerski. Są w stu procentach klimatyzowane – powiedział Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland.

Chińskie autobusy dołączą do dwóch elektrycznych czeskich Sorów, które już jeżdżą w Polkowicach. Dotrą do miasta na wiosnę 2020.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony