Partnerzy serwisu:

Chińskie elektrobusy wyjechały na ulice Polkowic

Redakcja 14.05.2021

Chińskie elektrobusy wyjechały na ulice Polkowic
fot. Gmina Polkowice
Dziewięć nowych elektrobusów wyjechało na ulice Polkowic. Gmina – jak podkreśla w przekazach – stała się w ten sposób regionalnym liderem w liczbie posiadanych tego typu jednostek. – To prawdziwy skok w procesie budowania elektromobilności w naszej gminie – uważa burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.
Wczoraj (13 maja) w siedzibie Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach odbyło się uroczyste przekazanie do użytku nowych autobusów z napędem wyłącznie elektrycznym. – Dwa lata temu wyznaczyliśmy sobie ambitny cel utworzenia z naszej gminy zielonych płuc Zagłębia Miedziowego. Na ten cel składały się różne priorytety, od rewitalizacji parków po udostępnianie mieszkańcom alternatywnych form komunikacji, takich jak system roweru miejskiego. Ale tym podstawowym filarem jest elektromobilność. Dziewięć nowych, elektrycznych autobusów to skok, który czyni nas regionalnym liderem w tej dziedzinie – powiedział podczas spotkania burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Elektryczne autobusy Yutong rozpoczęły obsługę pasażerów w Polkowicach zaledwie pół roku po podpisaniu umowy ich dostawcą. Zanim wyjechały na ulicę gminy zostały poddane rygorystycznym testom, w których badane były ich osiągi oraz bezpieczeństwo. – Te zielone tablice rejestracyjne na naszych nowych autobusach najlepiej świadczą o tym, że gmina Polkowie stawia na zeroemisyjność, na ochronę środowiska i nasze zdrowie. To wielki dzień dla naszego zakładu. Równo rok temu otwieraliśmy tę bazę. Dziś nasz tabor jest w połowie zeroemisyjny. Oby tak dalej – życzył dyrektor ZKM Tomasz Borkowski.

O zaletach nowych nabytków polkowickiego ZKM mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex, która sprowadziła do Polkowic dziewięć nowych „elektryków”. – Autobusy elektryczne są przyszłością transportu publicznego. Pozwalają pasażerom cieszyć się komfortową, cichą jazdą, a przede wszystkim czystszym powietrzem, natomiast samorządy korzystają z ich wysokiej niezawodności oraz niskich kosztów eksploatacji. Jestem przekonany, że to początek zmian, dzięki którym ekologiczna i przyjazna komunikacja w polskich miastach oraz miasteczkach stanie się normą, a nie wyjątkiem – powiedział Marcin Kucharski.


fot. Gmina Polkowice

Dziewięć zeroemisyjnych autobusów Yutong E10 gmina Polkowice zakupiła za 18,8 mln zł, z czego 4,5 mln zł samorząd przeznaczył ze swojego budżetu, a pozostałe 14,3 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Umowa na zakup pojazdów została podpisana w połowie października 2020 r.

Elektrobusy Yutong E10 dla Polkowic wyposażone w akumulatory o mocy 422 kWh i mogą pokonać ponad 300 km na jednym ładowaniu. Pojazd ma ponad 10 metrów długości, jest całkowicie niskopodłogowy, będzie zużywał 0,76 kWh energii na 1 kmi pomieści 81 pasażerów. Polkowicach jeżdżą pierwsze egzemplarze tego modelu w Polsce, ale na europejskim rynku znany jest on już od kilku lat. Te same pojazdy obsługują przewozy na wymagających rynkach Anglii (m.in. Londynie) oraz w Szkocji.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony