Partnerzy serwisu:

Chełm wybrał dostawcę autobusów. Cena nie była najważniejsza

Witold Urbanowicz 14.05.2021

Chełm wybrał dostawcę autobusów. Cena nie była najważniejsza
fot. Solaris
Chełm rozstrzygnął przetarg na dostawę sześciu autobusów jednoczłonowych niskowejściowych spalinowych, wyposażonych w silnik diesla Euro 6. Przewidziano również opcję w postaci możliwości dostarczenia dwóch kolejnych pojazdów. O zamówienie ubiega się dwóch producentów, ale ostatecznie wygrał droższy Solaris.
Zamawiający wymaga autobusów o długości 8,4-9,5 m, mieszczących min. 60 pasażerów, w tym min. 18 na miejscach siedzących. W pojeździe powinny znajdować się drzwi w układzie 1-2-0 (dwuskrzydłowe o szerokości 1200 mm, jednoskrzydłowe – 720 mm). Autobusy powinny mieć niską podłogę na całej długości – z wejściem na wysokości maks. 320 mm. Wymagany jest silnik o mocy netto od 150 kW, z funkcją ograniczenia prędkości do 85 km/h. Wymagane są klimatyzacja, ogrzewanie wnętrza konwektorami i systemem nagrzewnic, z dodatkowym ogrzewaniem wodnym, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, kasowniki, tablice informacyjne wewnętrzne i zewnętrzne, system zliczania pasażerów, monitoring, nagłośnienie.

Pod koniec kwietnia minął termin składania ofert. Wystartowały dwie podmioty. Autosan zaproponował 8,748 mln zł brutto, z czego 6,561 mln zł na zamówienie podstawowe. Natomiast Solaris zaproponował 9,336 mln zł, w tym 7,002 mln zł na zamówienie podstawowe. Budżet zamawiającego wynosił 7,088 mln zł brutto.

Dzisiaj (14 maja) postępowanie zostało rozstrzygnięte. Wygrał Solaris, który zdobył więcej punktów w kryteriach związanych z gwarancją oraz oceną techniczną (spalane, moc silnika, liczba miejsc siedzących). Autobusy mają zostać dostarczone do 3 grudnia.

Jednocześnie, jak pisaliśmy, władze Chełma ubiegają się w ramach programu NFOŚiGW „Zielony Transport Publiczny” o dofinansowanie zakupu 15 12-metrowych autobusów wodorowych (wykorzystujących ogniwa paliwowe) oraz 15 autobusów elektrycznych, ładowanych z zewnętrznego źródła zasilania. Te drugie mają dzielić się na 9-metrowe (5 sztuk) i 12-metrowe (10 sztuk).
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony