Partnerzy serwisu:

Bydgoszcz wybrała 440-metrowy mural, który ozdobi wykop tramwajowy

Witold Urbanowicz 15.09.2020

Bydgoszcz wybrała 440-metrowy mural, który ozdobi wykop tramwajowy
fot. UM Bydgoszcz
Bydgoszcz rozstrzygnęła konkurs na najdłuższy mural w mieście, który będzie artystycznym wykończeniem murów oporowych linii tramwajowej na ulicy Kujawskiej. Wygrał projekt Jana Kołodzieja i Krzysztofa Syrucia. Na wykonanie muralu, którego łączna długość wynosi 440 m, artyści mają czas do końca listopada.
9 września minął termin przesyłania prac konkursowych. Spośród 20 projektów, komisja konkursowa wybrała jeden, który będzie zdobił ściany wzdłuż linii tramwajowej na ul. Kujawskiej.

– Napłynęło 20 prac, bardzo różnorodnych i właściwie większość tych prac traktowała przestrzeń typowo jako przestrzeń statyczną. Natomiast nam zależało na tym, żeby ten mural był muralem dynamicznym. Takim, który jest obserwowany podczas jazdy, bo będzie widoczny praktycznie tylko i wyłącznie podczas jazdy tramwajem. To była jedyna praca, która wtopiła się w ideę naszego pomysłu – wyjaśnił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prof. Dariusz Markowski, przewodniczący komisji konkursowej.

– Ten mural będzie kompozycją wielopłaszczyznową i jednocześnie bardzo dynamiczną. Kompozycja jest zdumiewająca, bo jadący tramwajem będą widzieć to w wielu płaszczyznach, ten krajobraz się będzie zmieniać. Kompozycja nawiązuje do kalejdoskopu, także wrażenia wzrokowe będą imponujące. Myślę, że w Bydgoszczy jeszcze takiej kompozycji nie było – bardzo odważna, bardzo dynamiczna, a jednocześnie ciekawa – dodał Marek Iwiński, plastyk miejski.

Zwycięzcami zostali Krzysztof Syruć i Jan Kołodziej z Gdańska. Autorzy projektu otrzymali nagrodę w postaci 5 tysięcy złotych i 80 tysięcy złotych na wykonanie muralu. – Doszliśmy do koncepcji skomponowania muralu jak utworu muzycznego, czyli do wprowadzenia rytmu, akcentów i – można powiedzieć – akordów, które będą odbierane z ruchu tramwaju – mówił Krzysztof Syruć, współautor projektu.

– Koncepcja muralu wynikała stricte z lokalizacji. Fakt odbierania muralu w ruchu był tutaj kluczowy i tak naprawdę wyprowadziliśmy koncepcję z zastanej przestrzeni. Oparta jest ona o linie poziome, które sprawią wrażenie zanurzania bądź wynurzania się z tej przestrzeni – dodał Jan Kołodziej, współautor projektu.– Gdy zobaczyłem zwycięski mural, pomyślałem, że to ryzykowny kierunek. Tym bardziej wiedząc, że będziemy tę pracę oglądać w ruchu, w trakcie jazdy tramwajem. To duże wyzwanie. Gratuluję zwycięzcom i dziękuję tym, którzy się zaangażowali w przeprowadzenie konkursu – mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

To będzie najdłuższy mural w Bydgoszczy i jeden z najdłuższych w Polsce. Łączna długość wynosi 440 metrów. Na wykonanie muralu autorzy mają czas do końca listopada. Mural będzie wykonany w sposób trwały, zabezpieczony przed graffiti. Wykonawca udzieli 5-letniej gwarancji na trwałość wykonanej pracy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony