Partnerzy serwisu:

Bydgoszcz: Tramwajowa historia ulicy Długiej. Wróci fragment toru

Redakcja 07.09.2020

arrow
arrow
Bydgoszcz: Tramwajowa historia ulicy Długiej. Wróci fragment toru
fot. UM Bydgoszcz
Bydgoszcz: Tramwajowa historia ulicy Długiej. Wróci fragment toru
Bydgoszcz: Tramwajowa historia ulicy Długiej. Wróci fragment toru
Bydgoszcz: Tramwajowa historia ulicy Długiej. Wróci fragment toru
W trakcie rewitalizacji ul. Długiej w jezdnię z historyczną kamienną kostką wbudowany zostanie odcinek toru. Będzie to kolejna pamiątka przypominająca o historii tramwajów na Starym Mieście.
Ulica Długa rewitalizowana jest na odcinku 100 metrów. Zadanie jest częścią dużej inwestycji związanej z rozbudową ulicy Kujawskiej. Prace na ul. Długiej rozpoczęły się z początkiem roku. W trakcie rozbiórek spod asfaltowej nawierzchni wydobyte zostały również stare szyny tramwajowe. Do lat 70. XX wieku ulicą Długą kursowały tramwaje.

Tramwajowa historia

Tory na Długiej od Jana Kazimierza do Zbożowego Rynku ułożono już 1888 roku. Była to pierwsza linia tramwajowa w Bydgoszczy, która wiodła od dworca kolejowego do Zbożowego Rynku.Do 1896 kursowały nią tramwaje konne.

Tory na Długiej straciły na znaczeniu po oddaniu do użytku połączenia tramwajowego w ciągu ul. Bernardyńskiej w 1953 roku. Przez kolejnych kilkanaście lat były jednak nadal użytkowane. Szczególnie intensywnie na początku lat 70. XX wieku. Wówczas budowany był węzeł tramwajowy na rondzie Jagiellonów i rozbudowywano przyległe ulice. Alternatywna trasa przez Stare Miasto znacznie ułatwiała objazdy. Ostatni tramwaj ulicą Długą w kierunku placu Teatralnego przejechał w 1974 roku. Od tego czasu sukcesywnie likwidowano kolejne odcinki nieużywanych torowisk.

Wagon, tory i rozety

W trakcie rozpoczętej rewitalizacji miasta ta część tramwajowej historii Starego Miasta znów stała się wyjątkowo atrakcyjna. W 2008 roku w tracie przebudowy ulicy na odcinku pomiędzy Jana Kazimierza i Podwalem w ulicę wbudowano tory i ustawiono na nich zabytkowy wagon typu „2N”. Został on zbudowany w 1955 roku. Mieszkańców Bydgoszczy woził do końca 1977 r. Następnie przebudowano go na wóz techniczny – odśnieżarkę.

Od 2014 roku o tramwajach na Starym Mieście przypomina kolejny artefakt – fragment szyn wbudowany w ul. Mostową przed mostem Staromiejskim im J. Sulimy-Kamińskiego. W nawierzchnię w trakcie restylizacji mostu wbudowano również pamiątkową tablicę.

W trakcie rewitalizacji kolejnych kamienic restaurowane są również rozety – ozdobne haki mocowane w ścianach budynków, które podtrzymywały sieć trakcyjną. Takie artefakty zachowały się m.in. na ul. Długiej i Św. Trójcy. Obecnie sieć mocowana jest wyłącznie do słupów.
Długa z kamienną nawierzchnią

Teraz do tych pamiątek dołączy kolejny odcinek szyn. Pracownicy ZDMIKP po natrafieniu na to znalezisko rozpoczęli rozmowy z konserwatorem zabytków i wykonawcą prac na temat możliwości wyeksponowania fragmentu torowiska. Odcinki szyn z 1957 i 1958 roku zostaną wbudowane na wysokości kamienicy z numerem 61. Szyny będą wkomponowane w jezdnię, na której kończy się układanie kostki kamiennej.

Będzie ona na poziomie zbliżonym z częścią dla pieszych. Chodniki otrzymują nawierzchnie z granitowych płyt. Opaski wykonywane są z kamiennej kostki. Ten zakres inwestycji jest uzupełnieniem wcześniejszych zadań związanych z rewitalizacją innych ulic na Starym Mieście.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony