Partnerzy serwisu:

Bydgoszcz. Rusza Open Payment System. Bilet na karcie płatniczej

Jakub Dybalski 10.10.2018

Bydgoszcz. Rusza Open Payment System. Bilet na karcie płatniczej
fot. UM Bydgoszcz/FB
Możliwość zakupu biletów elektronicznych przy pomocy jedynie zbliżeniowej karty płatniczej? Od dzisiaj to możliwe, a wszystko dzięki Open Payment System, który od wtorku (9 października) zapewnia takie rozwiązanie. Nowoczesne biletomaty pokładowe zainstalowane zostały we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej i pozwalają na zakup zarówno jednorazowych, jak i czasowych biletów.
Dzięki innowacyjnemu systemowi poboru opłat w komunikacji miejskiej Bydgoszcz awansuje do czołówki europejskich miast, wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania w tym obszarze. – Bydgoszcz stawia na komunikację publiczną. W ramach realizowanych inwestycji drogowych powstają specjalnie wydzielone buspasy, trwa dostawa 21 nowoczesnych tramwajów – Swingów, w zeszłym miesiącu podpisaliśmy umowę na 11 nowych autobusów, które wyjadą na drogi wiosną przyszłego roku. Przygotowujemy się do pozyskania pierwszych elektrobusów. Dzisiejsze wprowadzenie systemu do elektronicznego zakupu biletów to kolejny etap w rozwoju bydgoskiej komunikacji. To duży komfort dla mieszkańców, którzy korzystają z autobusów oraz dla turystów –mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Karta będzie biletem

Open Payment System, w ramach którego realizowana będzie dystrybucja biletów, to przede wszystkich uproszczenie procesu zakupu uprawnienia do przejazdu komunikacją miejską. Działanie opracowanego przez Mennicę Polską – we współpracy z Visą, Mastercard i First Data Polska, które rozlicza opłaty – rozwiązanie ogranicza się do dwóch kroków – wyboru odpowiedniego biletu na dotykowym ekranie, a następnie zbliżenia karty płatniczej do czytnika, które równoznaczne jest z nabyciem i skasowaniem biletu, a tym samym uzyskaniem uprawnienia do przejazdu. Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji. Pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC.

– Zbliżeniowa karta płatnicza w pełni zastępuje tradycyjny bilet papierowy. W obliczu rosnącej popularności płatności zbliżeniowych w Polsce, system wykorzystujący tę technologię to trafna odpowiedź na trendy rynkowe – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej. – Zakup biletu w elektronicznej formie trwa ułamki sekund, a bezpieczeństwo każdej transakcji z użyciem nowego Systemu zgodne jest ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard, co daje komunikacji miejskiej gwarancję najwyżej jakości i bezpieczeństwa. A na tym nam przede wszystkim zależy – podkreśla.

Mennica Polska ponownie wybrała na agenta rozliczeniowego First Data Polska. – Bardzo się cieszę, że razem z Mennicą Polską, Visą i Mastercard przyczyniamy się do wcielania w życie idei smart city w polskich miastach. Bydgoszcz zyskała wygodny system biletowy dla pasażerów z Polski i zagranicy, który pozwala także na integrację z innymi opłatami za usługi miejskie, np. za parkingi – mówi Krzysztof Polończyk, prezes First Data Polska S.A.

Jak to zrobić?

Zakup biletu będzie się odbywał w czterech krokach. Wybór biletu (lub biletów) jaki chcemy kupić. Naciśnięcie przycisku KUPUJĘ. Przyłożenie do czytnika zbliżeniowej karty płatniczej (bez podawania PIN) lub UrbanCard EP bądź smartfona obsługującego technologię NFC/HCE. Zakup biletu w tej formie jest równoznaczny z jego skasowaniem.

Nowe urządzenia sprzedają bilety jedynie w formie elektronicznej. Przy korzystaniu z tego kanału dystrybucji nie ma możliwości zakupu biletów „na zapas”, a bilety czasowe obowiązują od momentu zakupu.

W Open Payment System karta płatnicza jest wyłącznie identyfikatorem transakcji. Dane karty są automatycznie szyfrowane w momencie zbliżenia karty do biletomatu pokładowego i w formie bezpiecznej (token) są zapisane w Systemie Centralnym. Sama procedura kontroli biletowej jest niezwykle prosta. Wystarczy przyłożyć do czytnika kontrolerskiego kartę (lub urządzenie mobilne), którą przeprowadziliśmy transakcję. W celu dokonania kontroli biletowej, kontroler będzie pobierał z Systemu Centralnego listę aktywnych identyfikatorów płatności (czyli w praktyce ważnych w danym momencie biletów na obszarze Bydgoszczy). Specjalne czytniki sprawdzą, czy daną kartą został zakupiony bilet na przejazd. Kontroler otrzymuje z Systemu Centralnego wyłącznie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty płatniczej (dokładniej – czy bilet jest ważny). Nie ma zatem podstaw do obaw o prywatność i bezpieczeństwo danych karty.

Umowa pomiędzy Mennicą Polską S.A. a Urzędem Miasta Bydgoszcz zakłada wyposażenie wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej w nowoczesne automaty biletowe. Oprócz ich obecności w każdym autobusie i tramwaju, dużym udogodnieniem będzie ich wielozadaniowość. Będą umożliwiały one nie tylko wnoszenie opłat za bilety jednorazowe i czasowe, ale również sprawdzenie stanu Bydgoskiej Karty Miejskiej, czy zakodowanie na niej okresowego biletu nabytego przez Internet.

Będą instrukcje obrazkowe

– Decyzja o wdrożeniu Open Payment System przez miasto Bydgoszcz jest przejawem troski o wygodę pasażerów oraz dbałości o optymalną alokację środków budżetowych. Koszty jego utrzymania są niższe w stosunku do tradycyjnych rozwiązań, a wykorzystana technologia gwarantuje zabezpieczenie przed oszustwami i uszczelnienie siatki dystrybucji. OPS to jednak przede wszystkim uproszczenie procesu zakupu biletów komunikacji miejskiej dla podróżnych oraz włączenie nowoczesnych form płatności do tradycyjnych metod, które jest reakcją na tendencje rynkowe. Co więcej, rezygnacja z papierowego biletu stanowi działanie proekologiczne – mówi Grzegorz Zambrzycki, Prezes Mennicy Polskiej S.A.

W okresie wdrożenia wszystkie pojazdy bydgoskiej komunikacji miejskiej będą odpowiednio oznakowane aby ułatwić pasażerom zlokalizowanie automatu biletowego. Dodatkowo, obok nowych urządzeń umieszczone zostaną krótkie instrukcje obrazkowe, które wyjaśnią nową procedurę zakupu biletu z użyciem zbliżeniowej karty płatniczej.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Integracja biletowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony