Partnerzy serwisu:

Bydgoszcz: Rusza budowa parkingu przesiadkowego na Czyżkówku

Redakcja 20.05.2021

arrow
arrow
Bydgoszcz: Rusza budowa parkingu przesiadkowego na Czyżkówku
fot. UM Bydgoszcz
Bydgoszcz: Rusza budowa parkingu przesiadkowego na Czyżkówku
Bydgoszcz: Rusza budowa parkingu przesiadkowego na Czyżkówku
Bydgoszcz: Rusza budowa parkingu przesiadkowego na Czyżkówku
Bydgoszcz: Rusza budowa parkingu przesiadkowego na Czyżkówku
Rozpoczęła się budowa parkingu na Węźle Zachodnim, który będzie częścią systemu Park&Ride. Pomieści około 75 pojazdów. Pozwoli on przede wszystkim mieszkańcom miejscowości położonych w północno-zachodniej części aglomeracji bydgoskiej wygodnie zaparkować i kontynuować podróż do centrum komunikacją miejską lub rowerem aglomeracyjnym.
Jednym z parkingów funkcjonujących w systemie P+R ma być obiekt przy Węźle Zachodnim. Jego budowa właśnie się rozpoczęła. Trwają m.in. rozbiórki i przygotowania do układania kanalizacji deszczowej. Wcześniej wykonawca opracował projekt i pozyskał wszystkie niezbędne pozwolenia. Parking powstaje pomiędzy ulicami Nad Torem, Grunwaldzką i stacją benzynową. Do tej pory również funkcjonował tam parking, ale tylko część pojazdów parkowała na utwardzonym terenie. Po zakończeniu inwestycji w tym punkcie miasta będzie mogło parkować około 75 pojazdów (w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami).

Miejsca parkingowe będą dedykowane w pierwszej kolejności osobom, które będą chciały kontynuować podróż do centrum autobusem lub miejskim rowerem. Będzie to atrakcyjny punkt na pozostawienie pojazdów między innymi dla mieszkańców gmin Sicienko, Nakło nad Notecią, Koronowo i Mrocza. Wraz z budową parkingu zmodernizowane zostaną istniejące dojazdy od strony ul. Głuchej. Powstaną tez chodniki zapewniające najkrótsza drogę do przystanków autobusowych zlokalizowanych w obrębie węzła. Obiekt będzie wyposażony w kanalizację deszczową i oświetlenie. Wjazd i wyjazd będą wyposażone w terminale: wjazdowy i wyjazdowy z zaporami. Teren wokół zostanie zagospodarowany zielenią. W tym miejscu lokowany będzie również zbiornik retencyjny wraz z przepompownią.

Wszystkie parkingi będą jednolicie oznakowane, wyposażone i tworzyć będą spójny system „Park & Ride”. Na tę inwestycję miasto zagwarantowało blisko 60 mln zł, w tym wysokie dofinansowanie ze środków unijnych (ZIT). Zespół parkingów na pętli Przylesie, Las Gdański, Węzeł Zachodni oraz adaptacja parkingu przy rondzie Kujawskim i Grudziądzkiej pochłonie ponad 24 mln zł. Trwająca budowa wielopoziomowego obiektu przy ul. Grudziądzkiej to koszt ok. 35 mln zł.

Nowe parkingi typu Park & Ride („parkuj i jedź”) oraz Park & Go („parkuj i idź”) mają zachęcać do poruszania się komunikacją publiczną oraz pozwolą ograniczyć parkowanie na ulicach Starego Miasta. Wraz z ich budową rozbudowany zostanie też system ITS, który będzie uwzględniał funkcjonowanie wygodnych parkingów przy ważnych węzłach komunikacyjnych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony