Partnerzy serwisu:

Bydgoszcz: Budowa trasy tramwajowej w ul. Kujawskiej w toku

Redakcja 03.08.2020

arrow
arrow
Bydgoszcz: Budowa trasy tramwajowej w ul.  Kujawskiej w toku
fot. ZDMiKP Bydgoszcz
Bydgoszcz: Budowa trasy tramwajowej w ul.  Kujawskiej w toku
Bydgoszcz: Budowa trasy tramwajowej w ul.  Kujawskiej w toku
Bydgoszcz: Budowa trasy tramwajowej w ul.  Kujawskiej w toku
Bydgoszcz: Budowa trasy tramwajowej w ul.  Kujawskiej w toku
Bydgoszcz: Budowa trasy tramwajowej w ul.  Kujawskiej w toku
Bydgoszcz: Budowa trasy tramwajowej w ul.  Kujawskiej w toku
To obecnie największa inwestycja realizowana na terenie Bydgoszczy. Intensywne prace prowadzone są między innymi na jezdniach, którymi jeszcze wiosną poruszały się samochody. Realizowane są roboty ziemne, brukarskie, kanalizacyjne i energetyczne. Trwają prace przy układaniu torowiska i nowej nawierzchni.
Prace na ulicy Kujawskiej rozpoczęły się z początkiem ubiegłego roku. Od początku największym wyzwaniem była przebudowa infrastruktury podziemnej. Szereg prac toczył się pod ścisłym nadzorem archeologicznym. Odkryte i zinwentaryzowane zostały między innymi fundamenty kościoła św. Idziego oraz pozostałości dawnego cmentarza przy Zbożowym Rynku. Cały plac budowy zajmuje powierzchnię około 13 hektarów. Prace przy przebudowie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz budowie nowych torowisk, chodników, dróg rowerowych, jezdni i buspasa pochłoną 169 mln zł.

Na placu Kościeleckich i ul. Bernardyńskiej na ukończeniu są prace przy przebudowie infrastruktury podziemnej, co pozwola rozpocząć układanie pierwszych warstw konstrukcyjnych nawierzchni. Wykonawca, jeśli tylko to możliwe stara się jak najdłużej zachowywać utwardzone dojścia do posesji.

Nowe rondo Bernardyńskie znajduje się wyżej niż stare skrzyżowanie z ruchem okrężnym. Wymagało to szeregu prac ziemnych i dostosowania wysokości wlotów.Dodatkowo w tym miejscu już wcześniej ustawiono słupy trakcyjne. Zamontowane zostały też bramownice, do których docelowo instalowane będą sygnalizatory świetlne i znaki drogowe.

Kontynuowane są też prace przy Zbożowym Rynku i ul. Długiej. Ustawiono pierwsze słupy nowych latarni. Trwają przygotowania do budowy nowej jezdni, szerokiego chodnika wraz z drogą rowerową (w stronę ul. Długiej). Kontynuowane są prace przy zatoce autobusowej. Trwałość i estetykę gwarantować mają między innymi kamienne krawężniki odporne na uszkodzenia.

Na finiszu są również prace związane z przebudową uzbrojenia podziemnego pod starą jezdnią ulicy Kujawskiej. Wkrótce rozpoczną się prace związane z układaniem pierwszych warstw konstrukcyjnych nawierzchni.

W ubiegłym tygodniu przy rondzie Kujawskim zabetonowany został ostatni fragment pod torowisko biegnące w wykopie. Wcześniej funkcjonował tam tymczasowy przejazd między jezdniami. Niebawem w tym miejscu ułożone zostaną szyny przyszłego torowiska.

Dodatkowo w obrębie ronda kontynuowane są prace ziemne oraz rozbiórka ostatnich elementów przejścia podziemnego. Na torowisku trwają też prace związane z montażem urządzeń do naciągania sieci trakcyjnej. Przygotowanie całego teren umożliwi wjazd specjalistycznych pojazdów, które rozpoczną podwieszanie przewodów trakcyjnych.

Na ul. Wojska Polskiego na wysokości kościoła trwają prace związane z wykonywaniem nawierzchni oraz peronów tramwajowych. W tym miejscu kierowcy nadal mogą spodziewać się zwężenia drogi i ograniczenia prędkości. Prace przy nawierzchni prowadzone są również na północnej jezdni ulicy Solskiego oraz ul. Chołoniewskiego. Na tym obszarze wykonano już cześć chodników i dróg rowerowych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony