Partnerzy serwisu:

Bydgoszcz: Budowa tramwaju na Kujawskiej zaawansowana w 65%

Redakcja 22.07.2020

arrow
arrow
Bydgoszcz: Budowa tramwaju na Kujawskiej zaawansowana w 65%
fot. UM Bydgoszcz
Bydgoszcz: Budowa tramwaju na Kujawskiej zaawansowana w 65%
Bydgoszcz: Budowa tramwaju na Kujawskiej zaawansowana w 65%
Bydgoszcz: Budowa tramwaju na Kujawskiej zaawansowana w 65%
Jak ocenia Bydgoszcz, przebudowa ul. Kujawskiej, w ciągu której powstaje trasa tramwajowa, zaawansowana jest w 65%. Infrastruktura ma wyróżniać się nowoczesnym podejściem: panele fotowoltaiczne na słupach trakcyjnych, dużo zieleni i szereg rozwiązań tłumiących hałas.
Wzdłuż ulicy stanęły już słupy trakcyjne, na których montowane są między innymi panele fotowoltaiczne. Są przeznaczone do zasilania 14 smarownic torowych. Będą wytwarzały prąd o napięciu 24V. Smarownice są urządzeniami, które mają wpływać na obniżenie poziomu hałasu na łukach o małym promieniu. Zastosowano panele fotowoltaiczne ponieważ zasilanie smarownic nie wymaga dużej ilości energii. System dodatkowo posiada niewielkie akumulatory (o pojemności 10 mAh).

Ważnym elementem, nad którym pracowali projektanci są rozwiązania ograniczające hałas na nowej arterii. Stąd między innymi układane są tak zwane ciche, porowate nawierzchnie drogowe ograniczające poziom hałasu o kilka decybeli. Podobne właściwości ma nowe bezpodsypkowe torowisko wewnątrz wykopu.

Dodatkowo, przestrzeń pomiędzy szynami a betonem jest wypełniana specjalnymi otulinami. W podobnym celu, w rejonie przystanków oraz węzłów (w miejscach hamowania), w nawierzchnię pod torami wbudowywane są maty antywibracyjne. Wszystkie wody opadowe i roztopowe trafiać będą do urządzeń oczyszczających.

Warto podkreślić, że przy przebudowanych jezdniach i chodnikach zaplanowano nasadzenia nowych roślin. Posadzonych zostanie ponad 630 nowych drzew oraz ponad 6000 krzewów i bylin. Wcześniej usunięte zostały drzewa kolidujące z nowym torowiskiem, jezdniami, buspasem i ciągami pieszo-rowerowymi. W ramach kompensacji przyrodniczej przewiduje się posadzenie platanów klonolistnych na szerokich pasach zieleni. Posadzone zostaną również klony polne, jesiony wyniosłe oraz kasztanowce zwyczajne. W sąsiedztwie chodników i dróg rowerowych planowane jest sadzenie lip srebrzystych. W okolicy rond i na pasach rozdziału dróg oraz przy ulicach bocznych zobaczymy takie gatunki drzew jak głóg pośredni, czeremcha pospolita, śliwa wiśniowa, czeremcha wirginijska, wiśnia piłkowana oraz wiązowce zachodnie. Na powstałych rondach pojawią się krzewy i byliny. Przewiduje się, że zostanie posadzonych ponad 6000 krzewów liściastych i iglastych odpornych na skrajnie trudne warunki drogowe. Nowe gatunki to między innymi: tawuły japońskie, berberysy Thunberga, jałowce płożące, kosodrzewina, róże okrywowe i inne. Na wszystkich pozostałych terenach zieleni w obrębie pasa drogowego zostaną założone trawniki. Ponadto tereny zieleni nieobjęte inwestycją, które zostały naruszone będą odnowione. Podczas inwestycji zapewniony został dozór przyrodniczy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony