Partnerzy serwisu:

Bydgoszcz. Biskup: Strefa piesza narusza wolność Kościoła

Jakub Dybalski 04.09.2019

arrow
arrow
Bydgoszcz. Biskup: Strefa piesza narusza wolność Kościoła
Katedra w Bydgoszczy od ul. Farnej fot. Marcin Białek, lic. CC A-SA 4.0 International/GNU
Bydgoszcz. Biskup: Strefa piesza narusza wolność Kościoła
Bydgoszcz. Biskup: Strefa piesza narusza wolność Kościoła
Przeciwko wyznaczeniu strefy pieszej na bydgoskim Starym Rynku i w jego okolicach zaprotestował w liście skierowanym do prezydenta Rafała Bruskiego tamtejszy biskup Jan Tyrawa. Argumentuje, że niemożność podjechania autem pod katedrę, siedzibę kurii i mieszkanie biskupa narusza wolność Kościoła.
O zmianach w pobliżu Starego Rynku pisaliśmy przed dwoma tygodniami. To element szerokich zmian w centrum Bydgoszczy. Rynek i część ulic wokół staje się strefą pieszą z zakazem ruchu samochodowego (zainstalowano m.in. wysuwane z bruku słupki), niektóre ulice wokół rynku będą zamykane dla aut okresowo, a inne zyskają ograniczenie prędkości. To m.in. realizacja wniosków mieszkańców.

„Decyzja narusza wolność Kościoła” – stwierdza jednak w liście do prezydenta Bruskiego biskup bydgoski Jan Tyrawa. W opublikowanym na stronach diecezji liście wskazuje na „wielkie zdumienie i pewne niedowierzanie” z jakim odbiera decyzję prezydenta, która wejdzie w życie 8 września.

Wylicza, że zamknięto dojazd do bydgoskiej katedry, siedziby kurii, a także mieszkania biskupa i sióstr zakonnych tam zatrudnionych. Wskazuje, że bardzo utrudnia to prowadzenie liturgii, a także uniemożliwia dojazd pracowników kurii i interesantów, a także w ogóle uniemożliwia organizowanie spotkań służbowych i prywatnych a także zaopatrzenia jego mieszkania.

Schemat ruchu na Starym Rynku i w okolicach przez większość dnia, źródło UM Bydgoszcz

Schemat ruchu na Starym Rynku i w okolicach w godzinach 6.-10., źródło UM Bydgoszcz

Katedra i kuria biskupia znajdują się w pobliżu Starego Rynku w zakolu rzeki Brdy. Katedra przy ulicy Farnej, a kuria obok, choć to już ulica Malczewskiego. Zmiany zakładają zakaz ruchu samochodowego na terenie katedry (na załączonych mapach to różowe „kółko”), ale obie wspomniane ulice staną się tzw. strefą zamieszkania, z dopuszczonym ruchem aut do 20 km/h i zakazem parkowania poza wyznaczonymi miejscami. Dla dostawców przewidziano możliwość skorzystania w godzinach 6.–10. z ulicy Jezuickiej, bocznej do Farnej (poza tymi godzinami będzie ulicą bez aut).

Rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak, cytowana przez „Gazetę Wyborczą” przypomina, że zmiany były przez ostatnie tygodnie szeroko konsultowane. Odpowiadając na wątpliwości zawarte w liście, zapewnia, że służby ratunkowe mają możliwość dojazdu do posesji w razie potrzeby, a przy katedrze wyznaczono dwa miejsca parkingowe na potrzeby nowożeńców. Przyznała, że prezydent oczywiście na list odpowie.

Warto zaznaczyć, że mieszczący się w pobliżu – właśnie przy ulicy Jezuickiej – Urząd Miasta jest otoczony albo przez ulice zamknięte dla samochodów całkowicie albo dopuszczone do ruchu „dostawczaków” w godzinach 6.–10.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony