Partnerzy serwisu:

Brytyjczycy zaprezentowali pierwszy wodorowy autobus piętrowy

Jakub Dybalski 20.11.2018

Brytyjczycy zaprezentowali pierwszy wodorowy autobus piętrowy
fot. Wrightbus/Twitter
Brytyjski producent autobusów Wrightbus zaprezentował na targach Euro Bus Expo w Birmingham pierwszy seryjny autobus piętrowy o napędzie wodorowym. To rozwinięcie prototypu zaprezentowanego dwa lata temu. Pojazdy z tym napędem trafią do Londynu.
Autobus Streetdeck FCEV powstał w ramach unijnego projektu JIVE (Joint Initiative for hygroden Vehicles across Europe). To 32 mln euro przeznaczone na badania, w efekcie których do 22 miast w Europie ma trafić ok. 300 autobusów wodorowych, spełniających określone warunki jeśli chodzi o efektywność, oszczędności dla operatora i cenę pojazdu (autobusy w wersji standardowej nie mogą być droższe niż 650 tys. euro).

Piętrusy od Wrightbusa (to producent m.in. znanych z londyńskich ulic Routemasterów) mają 10,9 metra długości i na dwóch pokładach są w stanie zmieścić 64 pasażerów na miejscach siedzących. Korzystają z ogniw paliwowych firmy Ballard i układu napędowego od Siemensa.

Autobos jest wspomagany niewielkimi bateriami trakcyjnymi o mocy 48 kW. Jego tankowanie trwa siedem minut. Zasięg określono na 322 km, ale może zostać rozszerzony do 426 km.

Wrightbus zbudował platformę, która może być podstawą zarówno piętrusa, jak i zwykłego autobusu. Co ważniejsze, jest ona przystosowana do zamontowania ogniw paliwowych, ale też klasycznych baterii napędzających autobus. W Streetdeckach FCEV również klimatyzacja i system ogrzewania są zasilane elektrycznie.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony