Partnerzy serwisu:

Bratysława: Za półtora roku pierwsze autobusy wodorowe

Roman Czubiński 09.07.2021

Bratysława: Za półtora roku pierwsze autobusy wodorowe
fot. DPB
Operator publicznej komunikacji zbiorowej w Bratysławie zamierza pozyskać autobusy wodorowe. Pierwsze takie pojazdy we flocie DP Bratysława – i zarazem w całej Słowacji – miałyby wejść do służby już pod koniec przyszłego roku. Przewoźnik liczy się jednak z wysokimi kosztami, apeluje więc o dofinansowanie z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej.
Pierwsza partia autobusów zasilanych wodorem ma liczyć 20 sztuk. Przewoźnik zamierza pozyskać pojazdy jednoczłonowe o długości nie większej, niż 12 metrów. Trwają przygotowania do przetargu, którego ogłoszenie zaplanowano na sierpień 2021 r. Przewidywany termin wprowadzenia hydrobusów do eksploatacji to przełom lat 2022 i 2023.

Jak podaje DP Bratysława, autobusy wodorowe – przy założeniu zasięgu rzędu 350 km – mogłyby obsługiwać większość linii miejskich na obecnych trasach. Jedną z pierwszych, na którą zostaną skierowane nowe pojazdy, ma być ciesząca się dużą popularnością magistralna linia 50. Stacja tankowania wodoru ma zostać zlokalizowana w zajezdni autobusowej Jurajuv Dvor. Już obecnie działa tam infrastruktura do tankowania autobusów na gaz sprężony (CNG).

Prezes DPB Martin Rybanský zwraca uwagę, że autobusy wodorowe – choć przyjazne dla środowiska – są wciąż o wiele droższe od ich odpowiedników z napędem spalinowym. – Zakup i eksploatacja autobusu wodorowego jest trzykrotnie droższa niż w przypadku wariantów z silnikiem Diesla. Apelujemy zatem o stworzenie programu finansowanego z funduszy europejskich, który wspierałby finansowanie takich projektów – powiedział szef przewoźnika podczas jednej z poświęconych wodorowi konferencji branżowych.

DP Bratysława jest jedynym operatorem komunikacji miejskiej w stolicy Słowacji. Obsługuje linie autobusowe (wykonujące 60% wszystkich przewozów), tramwajowe i trolejbusowe. Spółka należy w całości do miasta. – Połowa floty to pojazdy niskoemisyjne (autobusy elektryczne, CNG lub autobusy spełniające surową normę Euro 6). Jesteśmy jednym z liderów na Słowacji iw Czechach pod względem pracy przewozowej autobusów elektrycznych – chwali się spółka na swojej stronie internetowej.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony