Partnerzy serwisu:

Bratysława kupuje 30 tramwajów. W planach więcej

Witold Urbanowicz 23.11.2020

Bratysława kupuje 30 tramwajów. W planach więcej
fot. DPB
Dopravný Podnik Bratislava (DPB), operator komunikacji w Bratysławie, rozpoczyna przetarg ramowy na zakup do 30 tramwajów jednokierunkowych. Pojazdy mają być w większej części niskopodłogowe. Na tym przetargu plany taborowe stolicy Słowacji jednak nie kończą się.
Bratysława wymaga 32,5-metrowych tramwajów o szerokości 2400 mm, które pomieszczą min. 240 pasażerów (przy normie 5 osób na m2), z czego 25% na miejscach siedzących. Minimalny udział niskiej podłogi określono na 85%. Bez schodów dostępna ma być co najmniej połowa miejsc siedzących. Liczbę skrzydeł drzwi w tramwaju określono na 10, przy czym wymagane są przynajmniej cztery pary drzwi dwuskrzydłowych o minimalnej szerokości 1300 mm. Pojazdy mają być oczywiście klimatyzowane i wyposażone w dynamiczną informację pasażerską, wyświetlającą informacje o przesiadkach w czasie rzeczywistym. Tramwaje mają być dostosowane do rozstawu 1000 mm.

– Wysoki poziom transportu publicznego to jedyny sposób, aby pomóc Bratysławie w krytycznej sytuacji na drogach. Bez wzrostu udziału pasażerów w komunikacji miejskiej nie jest możliwa poprawa jakości życia w naszej metropolii. Odnowienie taboru jest niezbędną częścią naszych starań o przyciągnięcie większej liczby osób do transportu publicznego, dlatego staramy się jak najlepiej wykorzystać dostępne fundusze unijne – mówi Martin Rybanský, prezes zarządu DPB. 

Przetarg zakłada zawarcie umowy ramowej. Zamówienie gwarantowane obejmuje 10 tramwajów, kolejne zamówienia mają dotyczyć co najmniej pięciu pojazdów. Termin składania ofert mija 22 grudnia. O wyborze decydują cena (80%), właściwości techniczno-jakościowe (20%). Szacowana wartość zamówienia to 89,2 mln euro. Na realizację dostaw założono 48 miesięcy.

Jak podaje DPB, 30 nowych tramwajów pozwoli na odmłodzenie taboru. Dzięki tym dostawom w 2023 r. udział nowych tramwajów we flocie przewoźnika będzie sięgać 75%. Na tym jednak plany taborowe się nie kończą. DPB finalizuje przygotowania do ogłoszenia przetargu na kolejne 10 tramwajów, ale w wersji dwukierunkowej. Pojazdy te byłyby przydatne zwłaszcza w okresie remontów. Ponadto w ramach planowanej rozbudowy trasy na Petržalkę DPB przygotowuje projekt zakupuj tramwajów, które będą miały o połowę większa pojemność, niż obecnie eksploatowane.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony