Partnerzy serwisu:

Biletowa rewolucja Jaworzna. Prace nad integracją ze ŚKUP-em

Witold Urbanowicz 10.10.2016

Biletowa rewolucja Jaworzna. Prace nad integracją ze ŚKUP-em
fot. PKM Jaworzno
Jaworzno intensywnie wdraża program wymiany taboru na elektrobusy. To nie koniec jednak przygotowywanych zmian – tamtejszy przewoźnik zapowiada montaż kasowników, które będą umożliwiały bezpośrednio płatność kartą, bez biletu. Trwają też prace koncepcyjne nad integracją biletów ze ŚKUP-em.
PKM Jaworzno mocno stawia na autobusy elektryczne. To kierunek, którego miasto się mocno trzyma po rezygnacji z planów budowy sieci tramwajowej. 5 września podpisano umowę z Solarisem na dostawę 16 elektrobusów, a we wrześniu rozstrzygnięto kolejny przetarg na dostawę sześciu kolejnych takich autobusów.

To jednak nie koniec zmian w jaworznickiej komunikacji. PKM zapowiada spore zmiany w kwestii taryf i płatności za przejazd. Do końca roku w autobusach mają zostać zainstalowane nowoczesne kasowniki, które umożliwią m.in. płatność bezpośrednio kartą zbliżeniową, z pominięciem dodatkowego nośnika, jakim jest bilet.

Takie rozwiązanie funkcjonuje w Polsce jak na razie tylko w niewielkim Świebodzinie, co jest zasługą polskich firm MCX Systems i R&G. Myślą o takim rozwiązaniu Warszawa i Wrocław, ale wiele wskazuje na to, że kolejnym polskim miastem z takim systemem będzie Jaworzno. – Korzyści jest dużo. Pierwsza to taka, że wbiegając do pociągu lub autobusu wystarczy tylko zbliżyć do kasownika smartfon, który zawsze mamy ze sobą lub zwykłą kartę bankową aby kupić bilet. To nie tylko komfort związany z szybkością transakcji, ale także bezpieczeństwo – mówi Grzegorz Wojtenko, szef MCX Systems, który prognozuje, że rewolucja dość szybko się dokona. Zwłaszcza w Polsce, która jest jednym z pionierów płatności zbliżeniowych.

Ponadto kontrolerzy biletów zostaną wyposażone w specjalne terminale, które oprócz prostej weryfikacji, czy pasażer wniósł należną opłatę za przejazd, będą mogły odczytać także bilety zakodowane na kartach ŚKUP, stosowanych w sieci KZK GOP. Jednym z dążeń jest bowiem zintegrowany bilet okresowy, który obejmowałby komunikację będącą w gestii KZK GOP, jak i PKM Jaworzno. Na razie trwają prace koncepcyjne. Warunkiem możliwości korzystania z elektronicznej portmonetki ŚKUP w jaworzniańskich autobusach jest wyeliminowanie przeszkód technicznych.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polityka taryfowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony