Partnerzy serwisu:

Bierutów: Rusza komunikacja gminna – kursy trzy razy w tygodniu

Kasper Fiszer 01.04.2019

Bierutów: Rusza komunikacja gminna – kursy trzy razy w tygodniu
Ulica w Bierutowiefot. Barbara Maliszewska, lic. CC BY-SA 3.0 pl
Kolejna gmina zdecydowała się na uruchomienie własnych połączeń, które mają wypełnić lukę po likwidowanych kursach przewoźników komercyjnych. W dolnośląskim Bierutowie wystartowały dziś cztery linie gminne. Na razie obsługiwane są one jedynie trzy razy w tygodniu.
Wraz z początkiem kwietnia rozpoczęła funkcjonowanie komunikacja publiczna w gminie Bierutów w województwie dolnośląskim, którą zamieszkuje ok. 10 tys. osób, w tym ok. połowa to mieszkańcy samego Bierutowa. Nowa usługa ona odpowiedzią na pogarszającą się ofertę przewoźników, którzy dotychczas obsługiwali miejscowości tej gminy. W minionych latach znaczna część kursów wypadła m.in. z rozkładu jazdy PKS Polbus Wrocław.

Mieszkańcy wsi byli wykluczeni z życia społecznego

– Pomysł utworzenia komunikacji gminnej to efekt licznych konsultacji przed wyborami samorządowymi w roku 2018, głównie z mieszkańcami wsi naszej gminy. W obliczu znacznej redukcji połączeń publicznych mieszkańcy obszarów wiejskich, głównie starsi, zostali w pewnym sensie wykluczeni z życia społecznego, ponieważ nie mają możliwości nieuzależnionego od nikogo przyjazdu do ośrodka miejskiego i załatwienia swoich spraw w urzędach, przychodniach czy zakładach usługowych – mówi Stanisław Paluch, inspektor ds. komunikacji i dróg w Urzędzie Miejskim w Bierutowie. Dodaje, że uruchomienie komunikacji jest działaniem zmierzającym wprost do ograniczenia owego wykluczenia.

Na razie trudno jest uznać zaproponowaną ofertę za zapewniającą mobilność na poziomie choćby porównywalnym do tej, z jakiej korzystają użytkownicy własnego samochodu. Autobusy kursują bowiem tylko trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki i soboty (za wyjątkiem dni świątecznych). Funkcjonowanie połączeń ma jednak charakter pilotażowy. – To pierwszy etap, który na podstawie oceny liczby pasażerów korzystających z naszej komunikacji pozwoli zweryfikować potrzeby w tym zakresie i podjąć kroki w celu ewentualnego zwiększenia liczby dni kursowania autobusów – zapewnia przedstawiciel samorządu.

Koszt to mniej niż 10 tys. zł miesięcznie

Zaznacza on przy tym, że linie zaplanowano w taki sposób, by transport zbiorowy docierał do każdej wsi leżącej na terenie gminy. Zapewniają to cztery linie, które rozchodzą się z Bierutowa. – Na każdej z nich przewidziano po jednym kursie porannym, w godz. 8.00 – 10.00 (przywozy), oraz po jednym kursie popołudniowym realizowanym w godz. 11.40 – 14.05 (odwozy) – opisuje nasz rozmówca. Jedna trasa wiedzie do wsi Jemielna, pozostałe trzy mają charakter okrężny.

Samorząd nie będzie pobierał opłat za przejazd. – Komunikacja bezpłatna to dziś coraz częściej usługa, którą samorząd zapewnia swoim mieszkańcom jako standard podnoszący jakość życia. Gmina Bierutów wpisuje się w ten trend – komentuje Stanisław Paluch. Funkcjonowanie linii będzie więc opłacane w całości z budżetu gminy. Przewoźnik, Firma Wielobranżowa „Bartosz Dorociak” z Wilkowa, podpisał z gminą kontrakt wart 79 tys. 750 zł. Kwota ta wystarczy do utrzymania połączeń do końca tego roku.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Bezpłatna komunikacja
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony