Partnerzy serwisu:

Białystok. Solaris dostarczy 10 autobusów. Pokonał tańszą Scanię

Jakub Dybalski 30.09.2019

Białystok. Solaris dostarczy 10 autobusów. Pokonał tańszą Scanię
fot.
Niespodziewanie zakończył się przetarg na 10 autobusów dla Białegostoku z opcją rozszerzenia o kolejne 5. Osiem autobusów przegubowych i dwa zwykłe dostarczy Solaris, choć za całość zamówienia zażądał blisko 2 mln zł więcej niż Scania.
Solaris za swoje autobusy zarobi niecałe 16,5 mln zł brutto w zamówieniu podstawowym i nieco ponad 25 mln zł po uruchomieniu opcji, czyli zamówienia dodatkowych pięciu przegubowców. Podobną cenowo ofertę złożył Evobus, czyli dystrybutor Mercedesa. Ale Scania za swoje wszystkie pojazdy chciała ok. 23,3 mln zł, więc znacznie mniej.

W konkursie ofert lepszy okazał się Solaris oceniony na 94,76 punktu. Evobus otrzymał 91,09 punktu, a Scania zaledwie 82 punkty.

Scania, w przypadku oceny technicznej, w ogóle nie otrzymała punktów za zużycie paliwa i za emisję dwutlenku węgla i zanieczyszczeń, tak jakby producent nie dostarczył stosownych danych lub nie zostały one zaakceptowane. W efekcie Solaris za ocenę techniczną zgarnął prawie wszystkie możliwe punkty, a Scania tylko połowę. Firma ze Słupska straciła też kilka punktów, na gorszych warunkach gwarancji.

Z kolei Evobus, choć jego autobusy wypadły nieznacznie lepiej jeśli chodzi o zużycie paliwa, przegrał z powodu braku drzwi o napędzie elektrycznym i mniej elastycznemu pulpitowi kierowcy.

Białostocki zamawiający musiał poważnie rozciągnąć budżet, bo początkowo na zamówienie zaplanowano nie więcej niż 20,9 mln zł brutto. Zgodnie ze specyfikacją pojazdy powinny trafić do Białegostoku do 10 marca przyszłego roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony