Partnerzy serwisu:

Belgia: 8 miejsc rowerowych w każdym pociągu

redakcja 12.12.2021

Belgia: 8 miejsc rowerowych w każdym pociągu
fot. SNCB
Belgijski rząd pracuje nad nowymi regulacjami w zakresie transportu kolejowego. Władze chciałyby, żeby od 2025 roku w każdym pociągu znajdowało się minimum osiem miejsc na rowery. Celem jest oczywiście zachęcenie mieszkańców do wybrania transportu publicznego.
Na początku grudnia wicepremier i minister odpowiedzialny za mobilność w belgijskim rządzie Georges Gilkinet zatwierdził projekt przepisów wdrażających najnowsze ustawodawstwo unijne w zakresie transportu kolejowego. Przy okazji zdecydowano się na wprowadzenie przepisów, które mają ułatwić korzystanie z roweru podczas podróży kolejowych.

Z proponowanych przez belgijski rząd wynika, że od roku 2025, w każdym nowym składzie zamawianym przez SNCB, powinno być dostępne co najmniej osiem miejsc dla rowerów. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami takich miejsc w każdym pociągu powinno być co najmniej cztery.

Takie działania mają współgrać z rządową strategią promocji ruchu rowerowego oraz działaniami Kolei Belgijskich (SNCB), które już w czerwcu tego roku ogłosiły nową strategię rowerową. Zakłada ona wprowadzenie możliwości przewozu rowerów na wszystkich trasach popularnych wśród użytkowników rowerów oraz na połączeniach turystycznych, zwiększenie dostępności miejsc rowerowych w pociągach, poprawę oznaczeń związanych z korzystaniem z rowerów na kolei, budowę nowych miejsc parkingowych (także strzeżonych) przy dworcach oraz poprawę informacji pasażerskiej.

W zakresie liczny dostępnych miejsc parkingowych kolejarze planują ich zwiększenie z obecnych 108 tys. do ponad 150 tys. w najbliższych latach. W roku 2025 w pociągach ma być dostępne 6,7 tys. miejsc dla rowerów – teraz jest ich 4,5 tys.

W roku 2019 SNCB sprzedało ponad ćwierć miliona biletów rowerowych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony