Partnerzy serwisu:

Będzin: Brak PKS to nie problem, bo zmieniły się zwyczaje mieszkańców

Kasper Fiszer 18.05.2022

Będzin: Brak PKS to nie problem, bo zmieniły się zwyczaje mieszkańców
Autobus PKS Będzinfot. Tomk, lic. CC BY-SA 3.0
Szesnaście lat temu upadł PKS Będzin. Dawniej operator ten miał duże znaczenie zarówno w obsłudze komunikacji miejskiej, jak i regionalnej. Władze Będzina twierdzą dziś, że własnych linii przewoźnika nie brakuje, bo wielu mieszkańców kupiło własny samochód, a dobre skomunikowanie transportem zbiorowym zapewnia m.in. kolej.
Wśród przedsiębiorstw wywodzących się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej, które kontynuowały swoją działalność po 1989 r., znalazł się m.in. PKS Będzin. W nowej rzeczywistości spółka rozszerzyła swoją działalność i od 1993 r. prowadziła przewozy na zlecenie ówczesnego KZK GOP w ramach komunikacji miejskiej konurbacji, zachowując jednocześnie trasy regionalne.

PKS niepotrzebny, bo wielu ludzi ma dziś własny samochód

Na początku 2006 r. spółka straciła jednak kontrakt na obsługę większości linii KZK. Jeszcze przez kilka miesięcy obsługiwała ostatnie z połączeń miejskich oznaczone symbolem S-9 oraz dwie ostatnie linie własne: z Sosnowca do Kielc i Lublińca. W drugiej połowie roku sąd ogłosił jednak upadłość PKS-u. Choć takie scenariusze były rozważane, miasto nie powołało też własnego przewoźnika, który mógłby prowadzić przewozy miejskie na podstawie kontraktu z KZK (czy później z ZTM). – Brak własnego przewoźnika nie utrudnia realizowania ważnego zadania, jakim jest transport publiczny. Od lat w centralnej części województwa śląskiego miasta dogadywały się w organizacji komunikacji – mówi Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Przyznaje przy tym, że miasta, które mają własne przedsiębiorstwa, mogą w większym stopniu wpływać na wiek i jakość taboru eksploatowanego na ich terenie. Nie dostrzega on natomiast żadnych problemów związanych z wycofaniem się PKS z obsługi tras regionalnych. – Zmieniły się zachowania komunikacyjne naszego społeczeństwa. Wielu ludzi ma własne samochody i często preferuje takie podróże, nie wspominając o rowerach czy motocyklach – tłumaczy.

Dobre skomunikowanie m.in. dzięki kolei

Dodaje, że Będzin jest położony na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jego mieszkańcy mogą więc korzystać z połączeń komunikacyjnych przebiegających przez jej teren. Część z nich, w tym popularna trasa kolejowa w kierunku Częstochowy, prowadzi zaś przez sam Będzin. – Wyjazd w jakąkolwiek część Polski transportem zbiorowym nie stanowi żadnego problemu – ocenia samorządowiec.

Deklaruje on jednocześnie, że priorytetem miejscowych władz jest m.in. poprawa stanu autobusów i tramwajów czy jakości połączeń komunikacji miejskiej (tę organizuje ZTM). – Dzieje się to zresztą w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – ocenia Krzysztof Bąk.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wykluczenie transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony