Partnerzy serwisu:

Będzie obniżka cen biletów Olsztynie

Martyn Janduła 27.04.2017

Będzie obniżka cen biletów Olsztynie
fot. Martyn Janduła
Radni Olsztyna przyjęli pomysł prezydenta Piotra Grzymowicza. Zmienią się ceny biletów długookresowych. Olsztynianie mniej zapłacą już w połowie wakacji.
Pierwszy raz ceny sieciówek w Olsztynie staniały pod koniec 2015 roku, tuż przed uruchomieniem połączeń tramwajowych. Wówczas opłata za taki bilet spadła ze 110 do 88 złotych. Według danych Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, liczba podróżujących komunikacją miejską wzrosła. Dlatego władze miasta zdecydowały zrobić kolejny krok w promowaniu zbiorowego transportu.

Teraz pojawił się szansa, że mieszkańcy będą znowu mniej płacić za bilety miesięczne. Cena tak zwanych sieciówek (od możliwości podróżowania z biletem na całej sieci, w tamtym czasie alternatywą były jeszcze liniówki) spadnie o 9 procent. Olsztyńscy radni zaakceptowali 26 kwietnia propozycję prezydenta dotyczącą nowej taryfy.

Najważniejsza zmiana to obniżenie cen biletów miesięcznych i 30-dniowych z 88 do 80 złotych (9 proc.), a w przypadku biletu dużej rodziny ze 140 do 120 złotych (14 proc). Niestety, jest też negatywny aspekt zmian w cenniku. Podrożeją bilety jednorazowe (normalny z 2,90 do 3 złotych) oraz 10-przejazdowe (z 28 do 29 złotych).

– Ceny biletów okresowych powinny zachęcać mieszkańców do korzystania z tego rodzaju komunikacji – mówi Piotr Grzymowicz prezydent Olsztyna. – Właściwym rozwiązaniem w tym zakresie jest promowanie biletów okresowych miesięcznych oraz 30-dniowych i to robimy. Należy pamiętać, że w przeliczeniu na liczbę podróży bilety jednorazowe i 10-przejazdowe stanowią 35 proc. ich ogólnej liczby. Zatem 65 proc. podróży zostanie objętych obniżką kosztów.

Zmiana cen biletów jednorazowych ma też dodatkowe znaczenie, mianowicie łatwiejsze korzystanie z biletomatów. Teraz kupno biletu wymaga użycia wielu monet o małym nominale lub jednej o większym. W tym drugim przypadku konieczność wydania reszty przez automat skutkuje ponoszeniem wysokich kosztów związanych z obsługą urządzeń.

Po zmianach miłośnicy karnetów 10-przejazdowych nie będą musieli martwić się już o bilet zasadniczy. Tutaj także nastąpią zmiany. – Teraz odcinki ważne są z biletem zasadniczym. Po zmianie każdy odcinek będzie traktowany niezależnie – informuje Jerzy Roman dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Ostatnią istotną zmianą jest podwyższenie opłat za jazdę bez ważnego biletu. Teraz stawka wynosi 150 złotych (75 złotych w przypadku uregulowania jej w ciągu siedmiu dni), natomiast po zmianach wzrośnie do 300 złotych (50 złotych w terminie siedmiodniowym). Nowa taryfa wejdzie w życie 1 lipca.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polityka taryfowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony