Partnerzy serwisu:

Będą fotoradary na moście Poniatowskiego

Magdalena Romanowska 13.08.2020

Będą fotoradary na moście Poniatowskiego
fot. ZDM Warszawa
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował o ogłoszeniu przetargu na sześć fotoradarów, które mają pilnować przestrzegania przez kierowców prędkości na moście Poniatowskiego. Dzięki pozytywnej opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków możliwe będzie ich zamontowanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. To znacznie poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu.
Jak ZDM w komunikacie, egzekwowanie prawidłowego zachowania kierowców na moście Poniatowskiego bywa trudne. Podstawą jest skłonienie wszystkich kierowców do przestrzegania ograniczenia prędkości do 50 km/h, a miejscami do 40 km/h – dziś nagminnie ignorowanego. To zachęciłoby rowerzystów do jazdy po jezdni, a nie po chodnikach.

Miasto opłaca dodatkowe patrole policji, które kontrolują prędkość na moście, ale to rozwiązanie prowizoryczne. Stąd konieczność montażu automatycznych urządzeń kontroli prędkości. Warszawski samorząd od kilku lat nie może z nich korzystać. Przepisami ustawy to prawo przeniesiono na Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Dlatego ZDM zamierza kupić urządzenia i przekazać je w użytkowanie do GITD w ramach systemu CANARD.

ZDM podchodził dwa razy do przetargu na odcinkowe pomiary prędkości. Zakup dwa razy się nie udał. W drugim zamówieniu okazało się, ze suma jakiej zażądał producent znacząco przekracza budżet. Warszawa była gotowa wydać na urządzenia ok. 1,9 mln zł, tymczasem jedyna oferta opiewała na ok. 5 mln zł.

Problem w znalezieniu dostawcy polegał m.in. na tym, że, jak tłumaczyła miejska spółka, tylko jedna firma w Polsce posiada stosowne certyfikaty dla takich urządzeń. Nikt inny się specjalnie o pozyskanie ich nie stara, bo sprzedaż OPP jest mało atrakcyjna. Może je użytkować tylko jeden podmiot w kraju, czyli Generalny Inspektorat Transportu Drogowego, a zamówienia składa raz na kilka lat. Takie urządzenia produkują zagraniczne firmy, ale one również musiałyby najpierw przejść procedurę certyfikacji w Głównym Urzędzie Miar.

Dlatego podjęto decyzję o przetargu na fotoradary. Przed ogłoszeniem, na lokalizację urządzeń na zabytkowym moście musiał wydać zgodę konserwator zabytków. Po jej otrzymaniu ZDM rozpisał przetarg na nowe zadanie.

Na moście znajdzie się sześć nowych urządzeń, po trzy po północnej i południowej stronie mostu, m.in w pobliżu wieżyc i przystanków tramwajowych po lewobrzeżnej stronie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Mobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony