Partnerzy serwisu:

Barczewo jednak z miejskimi autobusami z Olsztyna

Przemysław Farsewicz 07.05.2019

Barczewo jednak z miejskimi autobusami z Olsztyna
fot. MJ
Po latach nieokiełznanej ekspansji busów, na trasę z Barczewa do Olsztyna wraca normalna miejska komunikacja. Władze gminy potwierdziły, że za miesiąc na ulice wyjadą autobusy obsługiwane przez Olsztyn. To kolejne miasto wokół stolicy regionu, które porządkuje transport i decyduje się na pozamiejską komunikację miejską.
Barczewo prawie dekadę temu straciło połączenia autobusowe z Olsztynem, po tym, jak Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zażądało od ościennych gmin, aby te dokładały się do kursów. Na dopłaty do kursów zgodziły się wszystkie gminy – poza Barczewem. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwił się wtedy burmistrz. Luka po miejskich autobusach szybko została wypełniona i na tej samej trasie w bardzo dużym tempie zaczęła rosnąć liczba połączeń realizowana prywatnymi busikami. Mimo że miasto nie musiało płacić za ich kursy, to sytuacja ta coraz bardziej budziła sprzeciw wśród mieszkańców Barczewa i Wójtowej Roli. Niezadowolenie rodziło przede wszystkim brak możliwości dotarcia do Olsztyna w niedziele i święta, kiedy to oferta prywatnych busów była mocno ograniczona.

Po tym jak Olsztyn dokonał rewolucji w systemie komunikacji miejskiej oraz zniósł drugą strefę biletową, coraz więcej gmin zaczyna współpracować z Olsztynem w celu stworzenia połączeń pozamiejskich. Również w Barczewie, po zmianie na stołku burmistrza, rozpoczęły się rozmowy z Zarządem Dróg, Zieleni i Transportu, żeby przywrócić normalnie funkcjonującą komunikację miejską do oddalonego o ok. 20 kilometrów miasteczka.

Dokonano analizy kosztów związanych z ewentualnym utrzymaniem takiego połączenia. O rezultatach rozmówi poinformował już na Facebooku burmistrz miasta, Andrzej Maciejewski. – Na tę chwilę czekało wielu mieszkańców naszej gminy. Potwierdzam, że od 1 czerwca w gminie Barczewo zaczną jeździć autobusy komunikacji publicznej łącząc Barczewo, Łegajny, Kaplityny, Wójtowo, Nikielkowo z Olsztynem – pochwalił się w internecie.

Burmistrz Barczewa poinformował, że mieszkańcy gminy będą mieli do dyspozycji blisko 20 kursów dziennie w postaci dwóch linii. Pierwsza z nich o numerze 114 kursować będzie na trasie Barczewo – Wrócikowo – Łęgajny – Kaplityny – Wójtowo – Olsztyn. Druga linia – o numerze 124 – połączy Barczewo – Wrócikowo – Łęgajny – Nikielkowo – Indykpol – Olsztyn.

Gmina dołączy również do systemu Olsztyńskiej Karty Miejskiej. – Bardzo dużą zaletą będzie to, że na jednym bilecie będzie można poruszać się na wszystkich liniach komunikacji publicznej w Olsztynie, Barczewie, Dywitach, Stawigudzie i Olsztynku – podkreślił Maciejewski.PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony