Partnerzy serwisu:

Barcelona: Spacer w cieniu dzięki aplikacji

simetra 11.07.2021

Barcelona: Spacer w cieniu dzięki aplikacji
grafika: Cool Walks
Zmiany klimatu i rosnące od wielu lat średnie temperatury sprawiają, że poruszanie się w letnim słońcu w wielu miastach staje się dla pieszych nie do zniesienia. Władze Barcelony postanowiły ułatwić im życie i opracowały aplikację, która wskaże najbardziej zacienioną trasę.
Testowa wersja aplikacji „Cool Walks” (możecie sami sprawdzić jak działa) została przygotowana przez Barcelona Regional czyli publiczną agencję zajmującą się planowaniem rozwoju, urbanistyką i infrastrukturą. Podlega ona władzom miejskim, ale wśród jej udziałowców są także inne podmioty.

W ramach prowadzonych działań w zakresie klimatu zdecydowała się ona na przygotowanie aplikacji, która będzie ułatwiała pieszym poruszanie się tylko zacienionymi trasami. Działa ona na takich samych zasadach jak zwykłe nawigacje, ale pozwala wybrać taką trasę, która pozwoli na unikanie miejsc nasłonecznionych oraz wskaże lokalizacje, w których można się schronić przed słońcem lub znaleźć publiczne źródło wody.

Pozwala przy tym wybrać najszybszą trasą lub taką, która będzie w całości przebiegać w cieniu – ten ostatni wariant nazwano „Vampiere mode”. Trasa oznaczona jest kolorami, od żółtego oznaczającego fragment w pełnym słońcu, po fioletowy oznaczający spacer w cieniu.

Przygotowanie nowego narzędzie dla pieszych wymagało zebrania danych pokazujących jak w poszczególnych częściach dnia zmienia się nasłonecznienie chodników – częściowo wykorzystano z ogólnodostępnych danych, ale najważniejsze było to, że dla La Barcelonety gotowy był już trójwymiarowy model dzielnicy opracowany na potrzeby projektu związanego z badaniami nad podnoszącym się poziomem morza.

Autorzy aplikacji zwracają uwagę, że tworzenie aplikacji dla pieszych wymaga zupełnie innego podejścia niż w przypadku kierowców, a pod uwagę musi być brane o wiele więcej detali, w tym różnice w zacienieniu po obu stronach ulicy czy rola drzewa.

Na razie aplikacja obejmuje jedynie niewielki wycinek miasta tj. nadmorską dzielnicę La Barceloneta, i nie wiadomo jaka będzie jej przyszłość. Władza miasta mają jednak nadzieję, że aplikacje tego typu będę pomocne jedynie w okresie przejściowym – celem jest bowiem takie planowanie miasta i terenów zielonych by każdą trasę pieszy mógł pokonywać w cieniu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony