Partnerzy serwisu:

Autosan z umową na modernizację kolejnych częstochowskich hybryd

Witold Urbanowicz 05.05.2021

Autosan z umową na modernizację kolejnych częstochowskich hybryd
fot. D. Wójcik
W środę (5 maja) MPK Częstochowa zawarło umowę z Autosanem na doprowadzenie do sprawności technicznej 24 hybryd gazowo-elektrycznych Solbusa. Realizacja umowy zakończy się na początku 2023 r.
Przedmiotem umowy jest doprowadzenie do sprawności technicznej oraz uzyskanie dopuszczenia do ruchu 24 autobusów hybrydowych (o napędzie gazowo-elektrycznym) marki Solbus SM 12HL. Zakres prac obejmuje montaż pakietu baterii trakcyjnej w technologii litowej, rozdzielni wysokiego napięcia, przegląd, naprawę i modyfikację instalacji 24V oraz HV, zmiana oprogramowania sterowników zamontowanych w pojeździe, odpowiedzialnych za sterowanie napędem hybrydowym, a także pracą urządzeń pokładowych, montaż trójstanowego przełącznika monostabilnego zamontowanego na desce rozdzielczej autobusu, umożliwiającego wybór trybu jazdy, wzmocnienie węzłów kratownicy przedniego zawieszenia, dodatkowe wygłuszenie komory silnika, przegląd i dopuszczenie zbiorników oraz instalacji CNG do eksploatacji.

Po przeprowadzonej modernizacji autobusy nadal pozostaną hybrydami gazowo-elektrycznymi, natomiast największe zmiany nastąpią w sposobie zarządzania mocą i rekuperacją. Realizacja umowy, zawartej 5 maja 2021 r., zakończy się na początku 2023 r. Pierwsze cztery pojazdy powinny być gotowe w ciągu miesiąca od zawarcia umowy. Kolejne 10 pojazdów powinno być dostosowane w ciągu 11 miesięcy od zawarcia umowy, a pozostałe 10 – w ciągu 18 miesięcy.

MPK Częstochowa kupiło w sumie 40 hybryd elektryczno-gazowych od firmy Lider Trading, reprezentującej upadłego już Solbusa. Po pożarze jednego z pojazdów w 2017 r. wszystkie pozostałe zostały prewencyjnie odstawione. W czerwcu 2020 r. zaprezentowano pierwszą hybrydę po przeróbce przeprowadzonej przez firmę Autosan. Pojazd jest eksploatowany bez awarii.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony