Partnerzy serwisu:

Autobus napędzany odnawialnym biometanem kursuje na lotnisku w Monachium

Rafał Dybiński 20.08.2020

Autobus napędzany odnawialnym biometanem kursuje na lotnisku w Monachium
fot. Airport Munich
Na lotnisku w Monachium, w ramach projektu pilotażowego, rozpoczął kursowanie bezemisyjny autobus pasażerski z innowacyjną koncepcją napędu - poinformowano w oficjalnym komunikacie.
Opracowany w bawarskim Rohrbach przez firmę CM Fluids pojazd został tak skonfigurowany, aby można go było tankować odnawialnym biometanem. Projekt wpisuje się w strategię klimatyczną lotniska, obejmującej szereg środków technologicznych, które mają doprowadzić do neutralnego pod względem emisji CO2 funkcjonowania portu najpóźniej do 2030 roku.

Opatentowana koncepcja napędu "CMF Drive” firmy CM Fluids łączy zalety silnika spalinowego z zaletami napędu elektrycznego. Autobus pasażerski jest zasilany płynnym biometanem, który napędza silnik. Wytworzona w ten sposób energia jest tymczasowo magazynowana w małej baterii, zasilającej oś napędową pojazdu. W przeciwieństwie do konwencjonalnych autobusów elektrycznych, które mają bardziej ograniczony zasięg, ten pojazd z pełnym zbiornikiem może pokonać nawet 800 kilometrów. Tankowanie jest bardzo szybkie. Ponad 500 litrów paliwa można wlać do zbiornika w zaledwie pięć minut.

Skonfigurowany autobus firmy CM Fluids zapewni lepszą jakość powietrza na lotnisku, bowiem wydziela 90 proc. mniej cząstek stałych w porównaniu z silnikami Diesla Euro IV, a także 60 proc. mniej tlenków azotu. Władze portu w stolicy Bawarii rozważają teraz konwersję pozostałych autobusów na system napędowy CMF, aby nie zamawiać już kolejnych.

- Naszym ambitnym celem jest konsekwentna redukcja emisji CO2 na lotnisku i redukcja jej do zera w perspektywie długoterminowej. Wdrażamy wiele środków, aby to osiągnąć - podkreślił Jost Lammers, prezes lotniska w Monachium. - Przestawiamy naszą flotę pojazdów na odnawialne źródła energii. Innowacyjna koncepcja napędu CM Fluids doskonale wpisuje się w nasze dążenie do wdrażania nowych technologii dla ochrony klimatu. Cieszymy się, że mogliśmy zaangażować się w ten ekscytujący projekt pilotażowy - podsumował Lammers. - Jesteśmy dumni z takiego partnerstwa i liczymy na dłuższą współpracę. Razem zbliżamy się, krok po kroku, do naszej wspaniałej wizji neutralnego dla klimatu transportu publicznego - dodał dr Hans Friedmann, założyciel firmy CM Fluids.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony