Partnerzy serwisu:

Antysmogowe środy w Kolejach Śląskich

Jakub Dybalski 19.03.2018

Antysmogowe środy w Kolejach Śląskich
fot. Patryk Farana, lic. CC BY-SA 4.0, wikimedia c
Śląski przewoźnik kolejowy zapowiedział dziś akcję związaną z projektem Eko Rok. W każdą trzecią środę miesiąca pasażerowie z dowodem rejestracyjnym swojego samochodu pojadą pociągiem za darmo. Tzw. „zielone środy" to rozwinięcie „komunikacji smogowej”, z której w tym roku skorzystało już ponad 15 tys. pasażerów.
Już w zeszłym roku Koleje Śląskie zaczęły włączać się w walkę ze smogiem, oferując darmowe przejazdy w te dni, gdy stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu znacząco przekracza dopuszczalne normy. Za darmo jadą wtedy kierowcy, którzy mają przy sobie dowód rejestracyjny, wraz z jedną osobą towarzyszącą. Sens tego działania polega na tym, że zachęca właściciela auta, by pozostawić je w garażu, a do pracy lub szkoły pojechać ekologicznym transportem publicznym. Podobną „komunikację smogową”, choć w różnych wersjach (dla kierowców, dla wszystkich, itp.), stosuje też kilka największych miast w Polsce.

W Kolejach Śląskich inicjatywa okazała się skuteczna. W tym roku, w ciągu ośmiu dni, gdy ją zastosowano, z darmowych przejazdów skorzystało 15,5 tys. pasażerów.

Teraz Koleje Śląskie chcą zaproponować kierowcom możliwość skorzystania z pociągu za darmo, nawet poza dniami z gęstym smogiem. Wybrano promocyjnie każdą trzecią środę miesiąca, czyli pierwszy taki dzień wypada w tę najbliższą, pierwszy dzień wiosny.

„Chcemy w ten sposób pokazać, że nie traktujemy naszego zaangażowania w walkę o środowisko w sposób doraźny, lecz myślimy o ekologii przez cały rok. A trudno chyba o lepszy moment na tego typu kampanię niż rok 2018, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to właśnie w tym roku Katowice są gospodarzem szczytu klimatycznego COP 24” – tłumaczą Koleje Śląskie w informacji prasowej.

Przewoźnik podkreśla, że inicjatywa powstała z myślą o ochronie środowiska, ale także, by zachęcić ludzi do korzystania z transportu publicznego, zwłaszcza kolejowego i tym samym odkorkowania miast.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Smog
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony