Partnerzy serwisu:

Amsterdam zatwierdza olbrzymie pieniądze na rozwój transportu miejskiego

Michał Szymajda 14.10.2020

Amsterdam zatwierdza olbrzymie pieniądze na rozwój transportu miejskiego
Tramwaje w AmsterdamieFot. M. Szymajda
Amsterdam zatwierdził w ostatnich dniach gigantyczne środki finansowe, które mają być przeznaczone na wsparcie, inwestycje i rozwój transportu publicznego w tym mieście. Łącznie na ten cel będzie przeznaczonych 235 milionów euro.
Zarząd miast w porozumieniu z zarządem transportu Amsterdamu podzielił środki finansowe na dwie perspektywy wydatków. Pierwsza z nich dotyczy koniecznych inwestycji w infrastrukturę w roku 2021 i warta jest 30 milionów euro, natomiast pozostałe pieniądze – 205 milionów euro, mają być wydatkowane po roku 2021. Dotyczą „zrównoważonego rozwoju, budowy węzłów integracyjnych i systemów rozładowujących korki w godzinach szczytu”.

Co ważne, odpowiednik miliarda złotych nie był planowany na inwestycje w transport jeszcze przed epidemią koronawirusa. Normalny budżet zakładał wydatki na i tak olbrzymim poziomie 130 milionów euro w 2021 roku. W komentarzu do decyzji o wielkich inwestycjach Vervoerregio Amsterdam – integrator miejskiego transportu w aglomeracji - podkreślił, że transport miejski po epidemii będzie musiał sprostać wymaganiom nowej rzeczywistości i odbudować swoją popularność. Bez tego nie uda się zredukować i tak niewielkiej, porównując do Polski, liczby wypadków drogowych.

W praktyce duża część z tych pieniędzy pozwoli na wprowadzenie na ulice jeszcze większej liczby elektrycznych autobusów i budowę stacji ładowania. Największy przewoźnik w Amsterdamie – GVB – będzie już kupował wyłącznie takie pojazdy. Do roku 2025 transport publiczny w Amsterdamie ma być w 95% bezemisyjny. Obecnie 20% pojazdów spełnia te warunki. W 2030 roku w Holandii nie będzie już autobusów z silnikami diesla.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport