Partnerzy serwisu:

23 mln zł więcej dla MPK Wrocław na zakupy autobusów i tramwajów

Przemysław Farsewicz 19.12.2018

23 mln zł więcej dla MPK Wrocław na zakupy autobusów i tramwajów
fot. Tomasz Walków / wroclaw.pl
Koniec roku to ogromna praca nad projektami budżetów na przyszły rok. Nie inaczej jest we Wrocławiu, który w najbliższym roku postanowił wesprzeć rozwój komunikacji autobusowej i tramwajowej zdecydowanie większymi środkami. W ostatecznej wersji dokumentu, który w czwartek ma zostać poddany pod głosowanie, uwzględniono część poprawek prezydenta Wrocławia i m.in. dokapitalizować znacznie MPK Wrocław o 23 mln zł.
Według planów nowego budżetu Wrocławia, w 2019 roku urzędnicy szacują, że wydadzą 4,72 mld zł, przy wpływach do budżetu w wysokości 4,5 mld zł. Co ważne, w ostateczna wersja dokumentu, zawiera aż 15 poprawek prezydenta Jacka Sutryka oraz radnych opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości. Ostateczne głosowanie zaplanowano w czwartek.

W budżetowych planach Wrocławia jest zabezpieczenie środków na zwiększenie nakładów o 3 mln złotych na remonty torowisk, uruchomienie dodatkowej linii autobusowej na trasie Rondo Reagana – Swojczyce, przeprowadzenie konsultacji dotyczących poprowadzenia tramwaju na Psie Pole czy zwiększenie finansowania programu likwidacji niskiej emisji.

Istotna jest jednak autopoprawka prezydenta Sutryka uwzględniająca w budżecie dodatkowe 23 mln zł, które trafią do kasy wrocławskiego MPK. Tym samym spółka w 2019 roku otrzyma łącznie 63 mln zł. Jak tłumaczy Marcin Urban, skarbnik miasta, dzięki takiej kwocie MPK będzie mogło zaciągnąć kredyty i skorzystać z pieniędzy unijnych na ok. 400 mln zł. W ten sposób kupi 50 nowych autobusów i 39 tramwajów.

Już teraz Wrocław czeka na 50 niskopodłogowych autobusów przegubowych. Początkowo MPK Wrocław rozstrzygnęło przetarg pod koniec czerwca 2018 roku na korzyść firmy MAN Truck & Bus Polska, która była korzystniejsza od propozycji EvoBus Polska, dostawcy Mercedesów. Ostatecznie jednak MAN Truck & Bus Polska wycofał się z podpisania kontraktu na dostawę pojazdów. Prawdopodobnie to pojazdy Mercedes Citaro pojawią się we Wrocławiu. Ich dostawy są planowane w drugiej połowie przyszłego roku. Będą to kolejne autobusy tej marki w mieście. 60 autobusów Mercedes Citaro jeździ po Wrocławiu od wiosny.

Nieco inaczej ma się sprawa z taborem tramwajowym. W listopadzie zeszłego roku MPK Wrocław w ramach przygotowań do przetargu na zakup 39 nowych tramwajów, ogłosiło dialog techniczny. Celem jest doradztwo oraz pozyskanie informacji, które mogą być wykorzystane do sporządzenia opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji zamówienia, warunków umowy oraz oszacowania kosztów zamówienia. Jednym z tematów dialogu była kwestia udziału niskiej podłogi, której tym razem ma być zdecydowanie więcej. Jak podsumowywała rozmowy Jolanta Szczepańska, prezes MPK, pojazdy mają mieć wszystkie wejścia dostępne z poziomu niskiej podłogi, bo nowy tabor ma posłużyć obsłudze nowo budowanych linii

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony