Partnerzy serwisu:

100 tys. pasażerów PKM we wrześniu

Witold Urbanowicz 23.10.2015

100 tys. pasażerów PKM we wrześniu
fot. Rynek Kolejowy
We wrześniu z nowo otwartej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej skorzystało ok. 100 tys. pasażerów, czyli średnio blisko 3,5 tys. osób dziennie. – Oczywiście, chciałoby się więcej, ale dajmy się rozruszać projektowi – mówi Marcin Głuszek, dyrektor marketingu i sprzedaży SKM Trójmiasto, która obsługuje nową trasę.
Poprosiliśmy Szybką Kolej Miejską o podsumowanie pierwszego okresu funkcjonowania Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. We wrześniu, pierwszym miesiącu funkcjonowania nowej trasy łączącej Gdańsk Główny i Wrzeszcz z lotniskiem, skorzystało z niej ok. 100 tys. osób, czyli blisko 3,5 tys. osób dziennie. – Są takie dni, że frekwencja waha się od 3,1 tys. do 5 tys. – mówi Marcin Głuszek, dyrektor marketingu i sprzedaży SKM Trójmiasto. Jak informuje SKM, występuje duży ruch weekendowy. – Niektórzy testują kolej, by przekonać się jak wygląda. Cieszę się z tego – jak ludzie wsiądą i przetestują to jest szansa, że wsiądą też w dzień powszedni – dodaje Głuszek. – Chciałoby się więcej, ale dajmy się rozruszać projektowi – podkreśla dyrektor.

Najpopularniejszym przystankiem na trasie jest Wrzeszcz – stacja początkowa. – Wrzeszcz staje się takim centrum Trójmiasta. Bardzo dużo buduje i rewitalizuje się w okolicy. Obszar przechodzi renesans i dobrze, że równocześnie kolej przechodzi zmiany. Fajnie jest ruszać ze stacji, która jest ładna, czysta i nowoczesna – podkreśla Marcin Głuszek. Drugim, pod względem frekwencji, przystankiem jest Port Lotniczy. Trzecie miejsce zajmuje natomiast Stryża. – Wynika to z lokalizacji kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, zlokalizowanego 5-10 minut spacerem od przystanku oraz możliwości przesiadki do tramwaju – podkreśla Głuszek.

Choć większość pociągów na linii PKM dojeżdża do Wrzeszcza, na razie nie widać większego obłożenia w „starych” pociągach SKM z Wrzeszcza do Gdańska Głównego. – Wrzeszcz jest dobrze skomunikowany także innymi środkami transportu. Główny ruch to uczelnia oraz centra biurowe, które znajdują się w pobliżu – podkreśla dyrektor.

Są też już dostępne dane z odcinka do Kartuz, uruchomionego od października. – Mamy ponad 300 osób dziennie na odcinku kartuskim. Na pewno jest to perspektywiczna trasa. Po 13 grudnia powinniśmy jechać nawet krócej niż godzinę. Samochodem, gdy są korki czy niekorzystne warunki atmosferyczne, można jechać nawet i dwie godziny – zachwala Marcin Głuszek. Jak dodaje, jeszcze nie można wyciągać pełnych wniosków, gdyż wielu pasażerów wciąż ma ważne bilety okresowe na inne środki transportu.

Dla pasażerów wprowadzono nowe oferty. Bilet miejski, ważny na terenie jednego miasta i umożliwiający przesiadki na Wrzeszcz, w cenie 3,5 zł oraz trójmiejski, ważny na dłuższej trasie. – Mocno zeszliśmy z cen. To zaczyna działać. Jesteśmy zadowoleni jak te bilety pracują – przekonuje Głuszek.

Wkrótce zwiększą się możliwości zakupu biletów. SKM ustawi od grudnia osiem biletomatów na najpopularniejszych przystankach PKM. W Kartuzach działa kasa biletowa, a od grudnia punkt sprzedaży zostanie uruchomiony w Kościerzynie, dokąd dojeżdżać będzie SKM. Kasa planowana jest też w Somoninie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pomorska Kolej Metropolitalna
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony