Partnerzy serwisu:

Madryt kupuje kolejne chińskie autobusy elektryczne

Jakub Rösler 02.08.2021

 Madryt kupuje kolejne chińskie autobusy elektryczne
fot. BYD
Madryt rozstrzygnął przetarg na dostawę kolejnych elektrycznych autobusów. Wygrała go chińska firma BYD. Zamówienie opiewa na 20 sztuk, a pierwsze z nich mają dotrzeć do stolicy Hiszpanii do końca tego roku.
Przedmiotem zamówienia będą 12 metrowe autobusy modelu eBus, które jak podkreśla producent, są najlepiej sprzedającym się modelem firmy w Europie. Jednocześnie jest to 3 przetarg w stolicy Hiszpanii, który wygrywa chińska firma. Organizatorem przetargu jest operator komunikacji miejskiej w Madrycie - EMT Madrid. Po zakończeniu dostaw z nowego zamówienia, po ulicach Madrytu będzie kursować 65 takich pojazdów. Charakteryzują się one zmienionym rozplanowaniem wnętrza z dodatkową przestrzenią dla pasażerów stojących. Dodatkowo pojazdy będą wyposażone w technologię MirrorEye, mającą zastąpić i ulepszyć pracę, jaką wykonywało lusterko wsteczne. Będą produkowane w zakładzie w Komárom na Węgrzech, a dostawy pierwszych egzemplarzy mają zostać zrealizowane do końca grudnia tego roku.

Firma BYD jest największym na świecie producentem autobusów elektrycznych, a jak podkreśla w komunikacie informującym o zwycięstwie w przetargu, dwa poprzednie zamówienia dla stolicy Hiszpanii zostały zrealizowane w zeszłym roku i przed ostatecznym terminem, mimo trwającej epidemii koronawirusa. Autobusy zakupione w ramach dwóch poprzednich przetargów, zdążyły przejechać już 600 tys. kilometrów od maja zeszłego roku, a ich użycie pozwoliło zaoszczędzić 585 ton CO2. Jak podaje portal CS-dopravak, spośród 2062 autobusów elektrycznych, które zostały zarejestrowane w zeszłym roku w Polsce, a także Europie Zachodniej, chińska firma wyprodukowała 412 z nich, co stanowi 20% ogółu sprzedaży. Na drugim miejscu jest Solaris, z 406 pojazdami, jakie firma dostarczyła do klientów.

– Od kilku lat EMT realizuje jasną strategię elektryfikacji. Ten najnowszy zakup pozwala nam obsługiwać łącznie 179 autobusów elektrycznych, co stanowi 8,6% całej floty. EMT jest zaangażowana w dążenie do wdrażania technologii autobusów elektrycznych i obecnie obsługujemy 11 tras autobusów elektrycznych w całym Madrycie – skomentował zakup dyrektor ds. usług transportowych EMT, Carlos Sierra,

EMT planuje do 2027 roku posiadać w swojej flocie tylko autobusy elektryczne i te napędzane gazem ziemnym. Gazowce mają stanowić 2/3 floty, a elektryki resztę. Aktualnie liczba autobusów na gaz spełnia już zamierzony współczynnik, lecz jak widać w powyższej wypowiedzi, liczba autobusów elektrycznych nie przekracza nawet 10% całkowitej liczby pojazdów.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony