Partnerzy serwisu:

W krakowskim parku uruchomiono wieżę oczyszczającą powietrze

inf. prasowa 26.02.2018

W krakowskim parku uruchomiono wieżę oczyszczającą powietrze
Fot. ING
Smog Free Project Poland, autorstwa holenderskiego artysty i innowatora, Daana Roosegaarde’a, został uroczyście otwarty w Parku Jordana w Krakowie. To ekspozycja plenerowa prezentująca wizję czystej przyszłości. Projekt ma być inspiracją dla obywateli, samorządów, organizacji pozarządowych, kampanii promujących jazdę na rowerze oraz branży clean-tech, które współpracując razem pozwolą uwolnić miasta od smogu. Projekt wspiera jeden z banków,
Jak czytamy w informacji prasowej wspierającego projekt ING Banku Śląskiego, w uroczystym otwarciu Smog Free Tower w Krakowie udzial wzięli: Daan Roosegaarde – holenderski artysta i innowator, Elżbieta Koterba – Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa, Ron J.P.M. van Dartel – Ambasador Królestwa Niderlandów, Joanna Erdman – Wiceprezes ING Banku Śląskiego oraz Brunon Bartkiewicz – Prezes ING Banku Śląskiego, inicjatora i głównego partnera projektu.

Smog Free Tower to pierwszy zewnętrzny oczyszczacz smogu na świecie. To równocześnie społeczny aktywator, zachęcający do współpracy i uwolnienia całego miasta od smogu. 7-metrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza. W ciągu godziny instalacja filtruje 30 000 m3 powietrza, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven – zachwalają autorzy.

Zaczęli w Chinach

Kraków został wybrany do Smog Free Project jako miasto wiodące w prowadzeniu walki ze smogiem. Projekt rozpoczął swoją globalną trasę w Chinach w 2016 roku, gdzie z powodzeniem był realizowany w różnych miastach. Jest częścią większego dzieła „Krajobrazy przyszłości”, który łączy ludzi, technologię i przestrzeń w celu poprawy jakości życia codziennego w środowisku miejskim.

ING Bank Śląski zdecydował się na udział w przedsięwzięciu w związku ze swoim deklarowanym zaangażowaniem w działania związane z ochroną środowiska. W grudniu 2017 r. bank ogłosił Deklarację Ekologiczną, w której zobowiązał się do wspierania projektów związanych z walką z zanieczyszczeniami. Postulaty te są realizowane m.in. poprzez preferencyjne kredyty na domy pasywne i ekologiczne oraz wciąż rozbudowywaną flotę samochodów elektrycznych – zapewnia bank.

Jest też wystawa

Smog Free Project jest obecny również w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) na wystawie Smog Free Project Pop Up, prezentującą Smog Free Rings. Pierścionki te są wytwarzane ze skompresowanych cząsteczek smogu pozyskanych ze Smog Free Tower. Każdy pierścionek to 1000 m3 czystego powietrza dla miasta, w którym stoi wieża. Wystawę otworzył Daan Roosegaarde, który spotkał się z lokalnymi artystami, zapraszając ich do interakcji i dzielenia się pomysłami na miasta wolne od smogu – czytamy w informacji.

Smog Free Project w Krakowie uruchomiono dzięki wsparciu Miasta Kraków, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Zapraszamy na I Kongres Czystego Powietrza

Poradzenie sobie z narastającym zanieczyszczeniem powietrza wymaga szerokiej współpracy wielu różnych środowisk m.in.: władz samorządowych, centralnych, organizacji pozarządowych i mediów. Do walki ze smogiem niezbędne są bowiem nie tylko inwestycje, ale także zmiana sposobu myślenia całego społeczeństwa. Polem do dyskusji w tej sprawie będzie Kongres Czystego Powietrza, pierwsza edycja wydarzenia organizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Na Kongresie poruszone zostaną takie kwestie jak:
  • Czyste powietrze – działania na szczeblu wojewódzkim
  • Uchwała antysmogowa – co oznacza dla poprawy jakości powietrza na Mazowszu?
  • Lokalne strategie walki ze smogiem
  • Finansowanie realizacji zadań związanych z ochroną powietrza
  • Czy nowe technologie zmienią jakość powietrza, którym oddychamy?
  • Zanieczyszczenie powietrza a planowanie kwestii transportowych
  • Alarmy smogowe – odpowiedzialność obywatelska
  • Jak zmieniająca się struktura i nawyki związane z mobilnością Europejczyków poprawią nasze powietrze?

Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele władz samorządowych, centralnych, naukowcy, aktywiści oraz przedstawiciele świata biznesu. Udział w Kongresie Czystego Powietrza jest nieodpłatny, ale podlega akredytacji. Zgłaszać można się za pośrednictwem strony TOR Konferencje.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony