Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zielona Góra: W grudniu przetarg na elektrobusy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-11-07 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zielona Góra: W grudniu przetarg na elektrobusy
fot. Mohylek, GDFL Wikimedia commons
Zielona Góra może wysunąć się na czoło miast, które stawiają na elektrobusy. W ciągu dwóch lat dzięki przyznanym środkom unijnym nastąpić ma wymiana 60% taboru. Pierwszy przetarg zapowiadany jest już na grudzień tego roku.

Zielona Góra jest zdeterminowana do wprowadzenia autobusów elektrycznych na dużą skalę. – Warszawa planuje wymienić w sumie 10% taboru jako autobusy elektryczne. Zielona Góra wymieni do końca 2018 r. 60,1% swojego taboru, czyli 47 autobusów – zapowiada Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry. Wskaźnik ten wzrośnie do 78% po zakończeniu eksploatacji 13 autobusów zakupionych w poprzedniej perspektywie UE.

Jeżeli chodzi o pojazdy elektryczne, miasto kupi na razie tylko autobusy 12-metrowe. Ich wdrażaniu będzie towarzyszył zakup 17 przegubowców, ale na diesel. – To pojazdy, które nie zostały właściwie przetestowane – wyjaśnia Kaliszuk. Jak zauważa, po 2025 r. także i pojazdy przegubowe będą mogły zostać wymienione na elektryczne.

Główna zaleta związana z zakupem autobusów elektrycznych to niska emisja – nie tylko w centrum, ale też w miejscu produkcji energii. Ta, jak wyjaśnia przedstawiciel lubuskiego miasta, będzie wytwarzana z rodzimego lubusko-wielkopolskiego gazu.

Zielona Góra ma już zabezpieczone dofinansowanie na realizację projektu. – Na koniec grudnia ogłosimy przetargi. Kwota, którą uzyskaliśmy, pozwala w całości wymienić tabor, zlikwidować wąskie gardła i wybudować centrum przesiadkowe – zapowiada Krzysztof Kaliszuk. Koszt jednego autobusu 12-metrowego szacowany jest na ok. 2,5 mln zł.

Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zielona Góra wybuduje centrum przesiadkowe przy dworcu

Przestrzeń

Zielona Góra wybuduje centrum przesiadkowe przy dworcu

Witold Urbanowicz 21 października 2016

10 lat dynamicznej informacji pasażerskiej w miastach

Komunikacja

10 lat dynamicznej informacji pasażerskiej w miastach

Witold Urbanowicz 17 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS