Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zgierz rozpoczyna remont trasy 45

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-02-06 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zgierz rozpoczyna remont trasy 45
Tramwaj na pętli Zgierz pl. Kilińskiegofot. Kasper Fiszer
W tym tygodniu rozpocznie się remont wspólnego torowiska tras 45 i 46 w Zgierzu. Dzięki pracom możliwe ma być przywrócenie ruchu na krótszej odnodze biegnącej do pl. Kilińskiego. Dalsze losy linii ozorkowskiej pozostają tymczasem nieznane, bo działania wymagają porozumienia pomiędzy wszystkimi gminami, przez które przebiega trasa.

Władze Zgierza jednoznacznie potwierdzają plany ponownego uruchomienia komunikacji tramwajowej na linii nr 45, której trasa kończy się na zgierskim placu Kilińskiego Podłódzkie miasto może więc samodzielnie – bez porozumienia z gminami położonymi dalej od Łodzi – podjąć działania mające na celu odtworzenie parametrów torowiska, które pozwoliłyby na wznowienie ruchu, który zawieszony został w minioną sobotę. Pierwszym krokiem ma być remont odcinka Helenówek – Kurak.

Remont ma znaczenie także dla linii 46

Fragment ten zaczyna się na granicy Łodzi i Zgierza, a kończy na rozwidleniu tras zgierskiej i ozorkowskiej. Jego remont jest więc niezbędny także z punktu widzenia ewentualnego wznowienia komunikacji na linii 46, której w ostatnim czasie poświęciliśmy bardzo wiele uwagi. – Jednym z priorytetów władz Zgierza jest usprawnienie komunikacji miejskiej, która z jednej strony umożliwi wygodne i szybkie przemieszczanie się po mieście, a z drugiej bezproblemowe dotarcie do Łodzi i z powrotem – tłumaczy Renata Karolewska, pełnomocnik ds. komunikacji społecznej Urzędu Miasta Zgierza.

Samorząd wnioskował w zeszłym roku o przyznanie dotacji na remont torowiska do stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitalny, które pełni funkcję instytucji pośredniczącej w rozdzielaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. – Całkowity koszt inwestycji to 12 mln 700 tys. zł, z czego niemal 9 mln zł ma pochodzić z dofinansowania w ramach ŁOM – stwierdza przedstawicielka miasta. Na razie dofinansowanie przedsięwzięcia nie jest jeszcze pewne.

Parkingi dla samochodów i miejskie stacje rowerowe

– Dzięki zaangażowaniu środków miasta remont rusza w tym tygodniu – zapewnia jednak Renata Karolewska. – Zacznie się on m.in. od demontażu trakcji, jak również kolejno od wymiany słupów i ponownego montażu przewodu jezdnego – usłyszeliśmy. Docelowo ma zostać przeprowadzona kompleksowa modernizacja torowiska. – Inwestycja obejmie także wytyczenie i oznakowanie nowych dróg rowerowych, budowę parkingów dla rowerów przy węzłach przesiadkowych, tworzenie miejsc parkingowych dla samochodów, budowę nowych przystanków, wiat, ławek, automatycznego systemu zasilania czy systemu informatycznego do obsługi wypożyczeń rowerów miejskich – wyliczają władze Zgierza.

Od niedzieli ruch pomiędzy Łodzią a Zgierzem przejęły autobusy zastępcze. Linia oznakowana jako Z45 kursuje rzadziej niż wcześniej 45 – co 30, a nie co 24 minuty (w dni robocze). – Czas przejazdu ulega skróceniu – zauważa jednak Renata Karolewska. – Przejazd ze Zgierza do Łodzi zajmuje około 10–15 minut – wskazuje.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Zawieszenie kursów także do Zgierza

Komunikacja

Łódź: Zawieszenie kursów także do Zgierza

Kasper Fiszer 29 stycznia 2018

Łódzki Tramwaj Metropolitalny: Nie wiadomo, kiedy ruszą prace

Komunikacja

Łódzki Tramwaj Metropolitalny: Nie wiadomo, kiedy ruszą prace

Kasper Fiszer 31 stycznia 2018

Zgierz: Modernizacja torów nie rozwiąże problemów 46

Komunikacja

Zgierz: Modernizacja torów nie rozwiąże problemów 46

Kasper Fiszer 02 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5