Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Zachodniopomorskie. 55 mln zł na turystyczne trasy rowerowe

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2016-04-14 07:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zachodniopomorskie. 55 mln zł na turystyczne trasy rowerowe
rowerfot. Ala z/lic. CC 3.0
Województwo zachodniopomorskie chce chronić przyrodę przez budowę tras rowerowych. Ogłosiło już nabór wniosków na dofinansowanie projektów. Przeznaczy na nie 55 mln zł.

Pomorze Zachodnie stawia na turystykę rowerową. Po zinwentaryzowaniu szlaków i opracowaniu „Koncepcji sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego” instytucja zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 ogłosiła nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania Wsparcie infrastrukturalnych form ochrony przyrody i krajobrazu, mający na celu wzmocnienie mechanizmów ochrony przyrody. Jego główne założenie to ochrona walorów krajobrazowych oraz zmniejszenie negatywnego wpływu, jakie wywiera człowiek na szczególnie cenne tereny.

Co ciekawe, władze zachodniopomorskiego poprzez ochronę przyrody rozumieją również budowę turystycznych tras rowerowych. W ramach konkursu wsparcie otrzymają dwa typy projektów: zachowanie walorów krajobrazowych oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo. W praktyce oznacza to realizację przedsięwzięć z zakresu zielonej infrastruktury oraz tworzenia kluczowych odcinków priorytetowych tras rowerowych określonych w koncepcji. Szlaki powstaną na terenach parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów „Natura 2000” oraz obszarów chronionego krajobrazu.

1000 km tras do 2020r.?

Ogłoszony 31 marca konkurs to pierwsze źródło finansowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 ukierunkowane na ruch turystyczny i budowę tras rowerowych.

- Szacujemy, że tylko dzięki niemu wybudujemy ponad 70 km dróg rowerowych – komentuje Olgierd Geblewicz Urzędu Marszałkowskiego. - Docelowo w pespektywie 2014-2020, przy wykorzystaniu funduszy unijnych, planujemy stworzyć sieć powiązanych ze sobą tras rowerowych o łącznej długości nawet 1000 km. Odbędzie się to w szerokim porozumieniu z niemal 70 zachodniopomorskimi gminami i powiatami. Listy intencyjne w tej sprawie zostały podpisane 12 kwietnia. Jednostki samorządu terytorialnego Pomorza Zachodniego będą partycypować w kosztach inwestycji oraz odpowiadać za utrzymanie tras, a także ich obudowanie w miejsca odpoczynku.

Flagowy produkt

Jak podkreśla Olgierd Geblewicz, województwo zachodniopomorskie dysponuje największą liczbą szlaków rowerowych w kraju, jednak istniejąca sieć nie jest w wystarczającym stopniu połączona. Budowa szkieletu głównych tras zarówno na krótkie, jak i dłuższe wycieczki ma rozwiązać ten problem.

Spójna sieć wojewódzkich tras rowerowych stanie się w przyszłości markowym produktem regionu spełniającym wymagania wszystkich turystów - od rodzin z dziećmi, przez sportowców, po osoby starsze.

Przyjmowanie wniosków o dofinansowania projektów rozpocznie się 4 maja 2016 roku. Konkurs, w ramach którego rozdysponowanych zostanie 55 mln zł, potrwa do końca czerwca. Jego rozstrzygnięcie poznamy w listopadzie br. O fundusze aplikować mogą Województwo Zachodniopomorskie, jednostki samorządu terytorialnego oraz Państwowe Gospodarstwa Leśne Lasy Państwowe w partnerstwie w samorządem województwa jako liderem inicjatyw. Maksymalny poziom dofinansowania zadania wyniesie 85% całości wydatków kwalifikowalnych.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Więcej inwestycji rowerowych

Przestrzeń

Łódź: Więcej inwestycji rowerowych

Roman Czubiński 29 marca 2016

Zachodniopomorskie. 200 mln zł na trasy rowerowe

Przestrzeń

Zachodniopomorskie. 200 mln zł na trasy rowerowe

Rafał Stawecki 15 marca 2016

Norwegia. Green Velo po skandynawsku za… miliard dolarów

Mobilność

Norwegia. Green Velo po skandynawsku za… miliard dolarów

Jakub Dybalski 04 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS