Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Z kartą warszawiaka taniej, z kartą ryżanina czasem za darmo

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2013-10-29 08:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Z kartą warszawiaka taniej, z kartą ryżanina czasem za darmo
tramwaj w RydzeMOs810, lic. CC BY-SA 3.0
Proponowane przez warszawski ratusz uzależnienie ceny biletu miesięcznego od tego, czy pasażer płaci podatki w stolicy to nic, w porównaniu z projektem władz Rygi. Ci, którzy mieszkają poza stolicą Łotwy, będą za bilety płacić za bilety dwa razy więcej. Pomysł budzi kontrowersje.

O co chodzi w Warszawie? O zaproponowane niedawno przez administrację prezydent Hanny Gronkiewicz–Waltz wprowadzenie karty warszawiaka, która przysługiwałaby wszystkim płacącym podatki w Warszawie. Poza zniżkami w instytucjach kultury i na obiektach sportowych, uprawniałaby do ulgi przy zakupie biletów. Dziś bilet miesięczny kosztuje 100 zł. Od przyszłego roku ma kosztować 110 zł, ale z kartą warszawiaka 98 zł. Ratusz chce zachęcać do składania PIT-ów w stolicy, ale dla wielu osób mieszkających pod Warszawą i pracujących w mieście to dyskryminujące. – To powrót do średniowiecza – grzmiał niedawno na antenie TOK FM Jacek Żakowski, któremu nie podobało się dzielenie kraju na księstewka z własnym „obywatelstwem”.

To jednak nic w porównaniu z rewolucją, jaka toczy się na Łotwie. Na początku października rada miejska stolicy przyjęła propozycję uzależniającą ceny biletów od tego, czy pasażer mieszka w Rydze, czy nie. Różnice są duże i dotyczą również biletów jednorazowych. Od stycznia mieszkańcy miasta, którzy otrzymają specjalną kartę, za pojedynczy bilet zapłacą 42 santimy (0,6 euro, 1 łat dzieli się na 100 santimów), ci którzy mieszkają poza nim zapłacą 84 santimy (1,2 euro). Dziś bilet kosztuje 50 santimów.

To zresztą nie wszystko. Wszyscy którzy do grudnia przyszłego roku zadeklarują, że mieszkają w Rydze, jeden bilet miesięczny dostaną za darmo. Studenci, nauczyciele czy rodzice z wielodzietnych rodzin, którzy dziś płacą za bilety miesięczne z 60–proc. zniżką, od stycznia będą płacić 80 proc. mniej. Oczywiście jeśli będą mieszkańcami Rygi.

Powody są podobne jak w Warszawie. Władze miasta chcą zachęcić Łotyszy do meldowania się w stolicy, gdzie będą płacić podatki. Ale skala różnic w cenach biletów wywołała awanturę, dużo większą niż w Warszawie. Opozycja w miejskim ratuszu zarzuca burmistrzowi, że dzieli mieszkańców na lepszych i gorszych.

– Zróżnicowanie cen biletów jest dopuszczalne, ale w przypadku propozycji władz Rygi zbyt duże – twierdzi minister finansów Łotwy Andris Vilks, który zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt wprowadzanych zmian. – Dla wielu osób spoza miasta bardziej będzie się opłacało podróżować po Rydze własnym samochodem, zamiast publicznym transportem - przekonywał Vilks.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Podróże w II strefie będą tańsze

Prawo & Finanse

Warszawa: Podróże w II strefie będą tańsze

Witold Urbanowicz 04 lutego 2014

Już 29 tys. warszawiaków złożyło wniosek o hologram

Prawo & Finanse

Już 29 tys. warszawiaków złożyło wniosek o hologram

Jakub Dybalski 09 grudnia 2013

 

 

 

 

 

 

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS