Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wodzisław Śląski przejął dworzec kolejowy od PKP SA

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2015-04-01 08:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wodzisław Śląski przejął dworzec kolejowy od PKP SA
Dworzec w Wodzisławiu Śląskim. fot. Lukas skywalker, wikipedia CC
Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śląskim został przejęty przez lokalny samorząd. Zaniedbany obiekt kosztował miasto pół miliona złotych. Za kilka lat ma odzyskać dawną świetność, a obok powstanie zintegrowane centrum przesiadkowe.

Dworzec w Wodzisławiu jest obiektem zaniedbanym. Od kilku lat w środku nie prowadzi się już sprzedaży biletów kolejowych, a połączenia są nieustannie ograniczane. Obecnie jedyne pociągi docierają do Wodzisławia Śląskiego z Rybnika i Katowic, ale 4 ich pary nie są atrakcyjną ofertą dla pasażerów, którzy wybierają połączenia autobusowe.

Szansą na ożywienie ruchu jest prowadzona przez PKP PLK rewitalizacja linii 158, która pozwoli na podniesienie prędkości szlakowej do 80 km/h (obecnie na wielu odcinkach pociągi zwalniają nawet do 30 km/h) na całym odcinku z Rybnika do Chałupek. Na razie jednak prowadzone prace utrudniają korzystanie z i tak nielicznych pociągów, ze względu na konieczność przesiadki na autobusy komunikacji zastępczej, które kursują między stacjami Wodzisław Śląski i Wodzisław Śląski Radlin.

Jak zapowiadają władze miasta, przy dworcu powstanie zintegrowane centrum przesiadkowe: dworzec autobusowy, parking dla aut osobowych i wypożyczalnia rowerów. Sam budynek ma zostać wyremontowany w ciągu dwóch najbliższych lat.

– Akt notarialny został podpisany 25 marca. Gmina zobowiązała się w nim, że w budynku utrzymane zostaną funkcje związane z obsługą podróżnych – powiedziała Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP SA.

Szansą dla Wodzisławia Śląskiego i innych miejscowości położonych przy linii 158 mogłaby być reaktywacja połączeń do czeskiego Bohumina. Obecnie, w związku z perspektywą zakończenia prac modernizacyjnych w ostatnim kwartale 2015 roku, zastanawiają się nad tym Koleje Śląskie.

Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rusza budowa dworca w Puławach

Przestrzeń

Rusza budowa dworca w Puławach

Witold Urbanowicz 08 kwietnia 2016

Kilkadziesiąt dworców do zburzenia

Przestrzeń

Kilkadziesiąt dworców do zburzenia

Witold Urbanowicz 06 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS