Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Włocławek: Dalsza rewitalizacja w oparciu o Wisłę

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-11-03 13:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Włocławek: Dalsza rewitalizacja w oparciu o Wisłę
WłocławekBy Artur Czachowski from Poland - Wloclawek, Poland in HDRUploaded by Jamzewsizazamcze, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org
Prawdziwy cel rewitalizacji to oddanie miasta mieszkańcom – powiedział na Kongresie Transportu Publicznego dyrektor Centrum Obsługi Inwestora we Włocławku Robert Zaręba. Proces ten powinien odbywać się nie tylko w centrum miasta i obejmować także sferę kultury oraz rekreacji, szczególnie w miastach położonych nad rzeką. Jak dodał, w przypadku Włocławka jednym z celów rewitalizacji jest też sprawienie, by miasto przestało kojarzyć się wyłącznie z Anwilem.

– Nieodzownym elementem rewitalizacji jest budowanie wzrostu gospodarczego. Niejednokrotnie miasta nie tworzą terenów inwestycyjnych, bo nie ma inwestorów – a inwestorzy nie przychodzą, bo nie ma terenów inwestycyjnych. Samorządy, które przerywają ten zaklęty krąg, wygrywają – powiedział przedstawiciel władz Włocławka.

Wykorzystać potencjał rzeki

Władze Włocławka deklarują chęć pozyskania kolejnych inwestorów. Jednym z elementów przygotowania do tego jest rewitalizacja. Podobnie jak w wielu innych miastach, jako jej obszar wyznaczono początkowo śródmieście. – Taki program był realizowany do tego roku. Dla mnie Lokalny Program Rewitalizacji nie powinien ograniczać się jednak tylko do centrum miasta, a sama rewitalizacja powinna polegać nie tylko na naprawianiu elewacji starych kamienic – stwierdził Zaręba. Jak dodał, celem powinno być oddanie miasta lokalnej społeczności. – Bardzo dobrym pomysłem na takie oddanie mieszkańcom przestrzeni miejskiej, a jednocześnie uspokojenie ruchu samochodowego są znane z Łodzi woonerfy – ocenił.

Nie oznacza to jednak, że miasto w ogóle nie realizuje zadań wpisujących się w potoczne rozumienie terminu „rewitalizacja”. – U nas też, jak wszędzie, za pieniądze unijne powstają fontanny. Miasto stało się mniej „betonowe” i bardziej zielone – podkreślił dyrektor COI. – Wykorzystujemy też walory Wisły, nad którą leży Włocławek. Chcemy oddać brzeg naszej rzeki do dyspozycji mieszkańców poprzez utworzenie tam bulwarów – uzupełnił. Natomiast spodziewana budowa drugiego progu wodnego na Wiśle ma pozwolić na utworzenie zalewu, co podniesie atrakcyjność turystyczną miasta i jego okolic.

Smart city – nie tylko transport

Zdaniem dyrektora włocławskiego COI rozwiązania z zakresu smart city powinny być wdrażane całościowo, a nie tylko w wybranych sferach działania miasta, jak komunikacja miejska czy ochrona zdrowia. – Jedynie wtedy zmiany na lepsze będą odczuwalne dla mieszkańców. Świadczą o tym doświadczenia samorządowców, z którymi rozmawiałem – powiedział Zaręba. Sam transport publiczny nie zajął wiele miejsca w prezentacji, choć utworzenie mikrowęzłów przesiadkowych na liniach komunikacji miejskiej zostało określone jako jeden z etapów na drodze do zmian śródmieścia Włocławka.

Przed rozpoczęciem panelu, podczas ceremonii otwarcia Kongresu, dyrektor COI odebrał w imieniu władz Włocławka przyznaną miastu nagrodę „Transportu Publicznego” za zrealizowanie udanego programu rewitalizacji. Jak zaznaczył, ważnym elementem całego procesu były zadania związane z kulturą. Przykładem, a zarazem przejawem „nietypowego spojrzenia na miasto” było utworzenie Centrum Kultury „Browar”, mieszczącego między innymi teatr impresaryjny.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Słupsk żałuje trolejbusów. Przyszłość widzi jednak w autobusie

Komunikacja

Słupsk żałuje trolejbusów. Przyszłość widzi jednak w autobusie

Witold Urbanowicz 03 listopada 2016

Marki: Przemiana alei Piłsudskiego

Przestrzeń

Marki: Przemiana alei Piłsudskiego

Roman Czubiński 31 października 2016

Łódź: Jak transport pomoże rewitalizować miasto?

Komunikacja

Łódź: Jak transport pomoże rewitalizować miasto?

Roman Czubiński 31 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS