Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: ZDM czyści pas drogowy. Liczy się estetyka i zieleń

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-03-18 14:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: ZDM czyści pas drogowy. Liczy się estetyka i zieleń
fot. ZDM Warszawa
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zaczął baczniej przyglądać się temu, co stoi w pasie drogi. Udało się już usunąć wiele nielegalnych reklam, bud czy parkingów. – Najbardziej się cieszę z każdej zmiany, która poprawia estetykę. Przez wiele lat był to temat zapomniany – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM-u. Teraz każdy nowy obiekt będzie oceniany pod kątem estetyki, bezpieczeństwa i wpływu na zieleń.

Uporządkowanie pasa drogowego jest teraz jednym z celów Zarządu Dróg Miejskich. – Najbardziej się cieszę z każdej zmiany, która poprawia estetykę. Przez wiele lat był to temat zapomniany. W pasie drogi pojawiło się wiele obiektów, które nie spełniają żadnych standardów. Odkąd jestem w ZDM-ie uważam, że porządkowanie tej sytuacji jest jednym z priorytetów – mówi Łukasz Puchalski, szef ZDM-u.

W zeszłym roku przeprowadzono 16,5 tys. kontroli. Na 6097 skontrolowanych reklam usunięto aż 3688. Z pasa drogi zniknęło też 36 konstrukcji nośnych po reklamach, 13 nielegalnych budek i kiosków, a także 14 wygrodzeń nielegalnych parkingów. – Z reguły te parkingi społeczne zamieniamy w ogólnodostępne, likwidujemy wygrodzenia. Dalej więc służą mieszkańcom – podkreśla Puchalski.

Ogółem wszczęto 721 postępowań administracyjnych w stosunku do podmiotów, które nielegalnie zajmują pas drogi. Wystawiono 768 decyzji z nałożeniem kary. Łączna wysokość naliczonych kar sięgnęła w 2015 r. kwoty 2,5 mln zł. – Wiele pracy jeszcze przed nami. Wiemy, ile wysiłku to kosztuje. Sukcesywnie jednak ten pas drogi czyścimy – mówi Puchalski.

Teraz trudniej będzie o uzyskanie zgody na zajęcie pasa drogowego. – Wprowadzamy zarządzenie, jeżeli chodzi o stosowanie obiektów niezwiązanych z bezpieczeństwem i poruszaniem się w pasie drogowym. Będzie wiele wymogów do spełnienia. Nie będzie więc łatwo postawić taki obiekt. Mam nadzieję, że to uszczelni system – mówi Puchalski. – Zgody są wydawane w trybie decyzji administracyjnej. Każdy obiekt będziemy analizować pod kątem estetyki, bezpieczeństwa i wpływu na zieleń przyuliczną – dodaje dyrektor.
– Nie mamy nic przeciwko reklamom. Jest potrzebna, ale w sposób usystematyzowany, nie chaotyczny, pogarszający estetykę bądź bezpieczeństwo – przekonuje Łukasz Puchalski.

W sumie, łączne wpływy z zajęcia pasa drogowego w 2015 r. wyniosły 52,3 mln zł. Na ponad połowę tej kwoty składa się infrastruktura podziemna (23,9 mln zł). Pozostałe miejsca zajmują parkingi komercyjne (6 mln zł), reklamy indywidualne (3,7 mln zł), kioski i obiekty handlowe (3,6 mln zł), stacje paliw i myjnie (3,2 mln zł), ogródki sezonowe (2,6 mln zł), targowiska (1,5 mln zł) oraz handel okolicznościowy (0,6 mln zł).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Władze miasta chcą zakazać reklamy na szybach. MPK protestuje

Prawo & Finanse

Łódź: Władze miasta chcą zakazać reklamy na szybach. MPK protestuje

Roman Czubiński 11 kwietnia 2016

Priorytety warszawskiego ZDM-u w 2016 r. Ruszają frezowanki

Komunikacja

Priorytety warszawskiego ZDM-u w 2016 r. Ruszają frezowanki

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2016

Warszawa: Obiekty mostowe kosztują ZDM 26 mln zł rocznie

Komunikacja

Warszawa: Obiekty mostowe kosztują ZDM 26 mln zł rocznie

Witold Urbanowicz 28 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5