Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Wielka zmiana rozkładów tramwajowych. Nowe takty

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-04-24 13:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Wielka zmiana rozkładów tramwajowych. Nowe takty
fot. WU
Od 1 maja br. wielka rewolucja w rozkładach jazdy tramwajów w Warszawie. ZTM wprowadza nowe takty, dzięki czemu pasażerowie będą krócej czekać na przystankach na pojazdy. Dzięki temu tramwaje osiągną na wielu skrzyżowaniach następstwo co ok. 2 minuty.

ZTM wprowadza nowy model taktowania dla komunikacji tramwajowej.  Wszystkie linie zostaną podzielone na trzy grupy: magistralne, główne i podstawowe. O przydzieleniu do poszczególnych kategorii decydowała liczba pasażerów, która z danej linii korzystała. – Uzyskaliśmy efekt taki: przy tym samym potencjale Tramwajów Warszawskich, liczonym choćby w liczbie brygad i liczbie pracowników, osiągnęliśmy na tych ciągach magistralnych dużo lepszą częstotliwość – mówi Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

Linie magistralne w godzinach szczytu będą podjeżdżać na przystanki co 4 minuty. Należą do nich: 2, 9, 31 i 77. Od września dołączy też 17. Kolejne linie, oznaczone numerami: 1, 24, 33, to linie główne. Te kursować będą w szczycie co 6 minut. Ostatnia grupa to linie podstawowe: 3, 4, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 35, 41, które na przystanki podjadą odpowiednio co 8 minut. Dzięki zmianie tramwaje będą pojawiać się na przystankach częściej – do tej pory linie podzielone były na magistralne, kursujące co 5 minut i podstawowe – co 10 minut. Wyjątkiem są mikroszczyty, w których tramwaje będą pojawiać się częściej.

Tramwaje mają jeździć też częściej w okresie międzyszczytowym (linie: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 25, 27, 28, 31, 33, 35 i 77). Linie magistralne zwiększą częstotliwość kursowania z 7,5 minuty do 6 minut, a podstawowe z 15 do 12 minut. Również co 6 minut podjadą na przystanki tramwaje linii głównych 1 i 33.

Wraz z wprowadzeniem nowego modelu taktowania zaktualizowane zostaną czasy przejazdów pomiędzy przystankami, co przełoży się na większą punktualność.

Wprowadzone zostaną też pilotażowe zmiany w obsadzie taborowej. Na linii 15 pilotażowo wprowadzone zostanie rozwiązanie „mniejszym częściej”. W dni powszednie wieczorem oraz w soboty i niedziele rano i wieczorem, na trasie tej linii będę kursować składy jednowagonowe, a nie jak dotychczas dwuwagonowe. Dzięki tej zmianie tramwaje podjeżdżać będą co 10 minut. To ważne zwłaszcza w przypadku Nowowiejskiej, gdzie wieczorami zostaje tylko 15 (linia 14 kończy wcześniej kursowanie).

Ponadto kolejną nowością będą kursy wariantowe. Co drugi kurs tramwajów linii 9, poza godzinami szczytu, kończyć się będzie na rondzie Wiatraczna. Wszystkie zawracające tu składy oprócz numeru linii będą miały na wyświetlaczu napis „Wiatraczna kurs skrócony”. Podobnie będzie w soboty – dodatkowe kursy linii 15 będą kursować w skróconej relacji od Okęcia do Pl. Narutowicza (będą "przebierać się" z linii 77). Celem tego wzmocnienia jest poprawa dojazdu na bazar przy Bakalarskiej.

Wraz ze zmianami rozkładu, wzorem zeszłego roku, w Al. Jerozolimskich tramwaje kursować będą dłużej. W piątki i soboty składy linii 77 podjadą na przystanki co 20 minut aż do godziny 2 w nocy, a tramwaje linii 9 – codziennie do 1 w nocy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ZTM w Warszawie: Obejdziemy się bez placu Narutowicza

Przestrzeń

ZTM w Warszawie: Obejdziemy się bez placu Narutowicza

Witold Urbanowicz 14 marca 2016

Warszawa: Będą biletomaty we wszystkich tramwajach

Komunikacja

Warszawa: Będą biletomaty we wszystkich tramwajach

Witold Urbanowicz 29 stycznia 2016

Warszawa: Rewolucja w tramwajowych rozkładach niewielkim kosztem

Komunikacja

Warszawa: Rewolucja w tramwajowych rozkładach niewielkim kosztem

Witold Urbanowicz 30 kwietnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5