Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Fatalny smog w Polsce. Warszawa i Kraków z bezpłatną komunikacją

Dalej Wstecz
Autor:

jd/jm/inf. pras.

Data publikacji:
2017-01-08 18:34
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Fatalny smog w Polsce. Warszawa i Kraków z bezpłatną komunikacją
Warszawafot. Adrian Grycuk - CC BY-SA 3.0
Warszawski ZTM poinformował, że z powodu spodziewanego pogorszenia jakości powietrza w Warszawie w poniedziałek 9 stycznia, tego dnia przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne. To już drugi taki dzień w ostatnim czasie. W Krakowie komunikacja miejska będzie bezpłatna dla kierowców

Bezwietrzna, sucha aura i bardzo niskie temperatury przekładają się na bardzo złą jakość powietrza w całym kraju. W Warszawie normy dotyczące najgroźniejszego pyły PM 2.5 przekroczone zostały nawet 8-krotnie. W wielu miastach jest jeszcze gorzej, rekordowe przekroczenia norm dochodzą do 1500 procent. Zbyt wysoka jest też ilość pyłu PM 10. Nie zaleca się wychodzenia na otwarte powietrze bez potrzeby.

9 stycznia komunikacja miejska będzie bezpłatna zarówno w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. Bezpłatnie będzie można podróżować wszystkimi środkami transportu organizowanego przez ZTM: autobusami, tramwajami, metrem, SKM. Dodatkowo uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą honorowane również w pociągach Kolei Mazowieckich w strefie Wspólnego Biletu oraz w autobusach linii L. W przypadku autobusów bezpłatne będzie korzystanie wyłącznie z linii dziennych (od początku do końca ich kursowania). Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów P+R.

Przyczyna, to spodziewany wysoki poziom smogu w poniedziałek. Już w niedzielę pomiary w Warszawie wskazywały na wysoki poziom smogu. Sprzyja temu mróz, a więc i intensywne palenie w piecach, a także bezwietrzna pogoda. Darmowa komunikacja ma skłonić warszawiaków do pozostawienia aut na parkingach.

To już druga taka akcja w Warszawie w ostatnim czasie. Poprzednio komunikacja była darmowa w czwartek, 15 grudnia. Urzędnicy zapowiadają, że podobnie będzie za każdym razem, gdy stężenie smogu będzie wysokie.

Także w poniedziałek ze względu na stwierdzone przekroczenie średniego poziomu stężenia pyłu PM10 powyżej 150 µg/m3 na stacjach pomiarowych na terenie Krakowa, wprowadzona zostanie usługa darmowych przejazdów środkami komunikacji publicznej (w tym autobusowej i tramwajowej) na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. Tamtejsi urzędnicy poinformowali, że usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących (do których kursuje komunikacja MPK), które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego. Darmowa komunikacja zostaje wprowadzona w dniu 09.01.2017 r., w godzinach 00:00-24:00.

Z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
W Poznaniu sześciolatki za darmo autobusem

Prawo & Finanse

W Poznaniu sześciolatki za darmo autobusem

Redakcja 28 września 2016

Od stycznia bezpłatna komunikacja miejska w Oleśnicy

Komunikacja

Od stycznia bezpłatna komunikacja miejska w Oleśnicy

Jakub Dybalski 31 sierpnia 2016

Bezpłatna komunikacja w Świeradowie-Zdroju się rozrasta

Komunikacja

Bezpłatna komunikacja w Świeradowie-Zdroju się rozrasta

Jakub Dybalski 17 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS