Partnerzy serwisu:
Mobilność

Warszawa: Ruszają testy aplikacji wskazującej wolne miejsca parkingowe

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2016-09-16 16:47
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa ZDM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Ruszają testy aplikacji wskazującej wolne miejsca parkingowe
fot. ZDM Warszawa
ZDM w Warszawie rozpoczął testy Systemu Informacji Parkingowej. Czujniki i kamery działają już na dwóch dużych parkingach w mieście. Pojawiła się także specjalna aplikacja mobilna, która pomoże znaleźć wolne miejsce postojowe w centrum. Aby ją przetestować wystarczy kilka kliknięć.

Testy całego prowadzi firma Comarch Polska SA, wybrana w przetargu na pilotażowe uruchomienie i obsługę takiego systemu na terenie warszawskiej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. System ma kontrolować poziom zapełnienia miejsc postojowych i w prosty sposób przekazywać taką informację kierowcom.

Sprawdzane są dwa różne rozwiązania. Pierwsze wykorzystuje bezprzewodowe czujniki montowane bezpośrednio w nawierzchni miejsc parkingowych. Właśnie takie czujniki pojawiły się na parkingu na pl. Konstytucji. Z kolei na parkingu przed Dworcem Centralnym (od strony ul. E. Plater) zajętość miejsc monitorują kamery wideo zainstalowane na jednej z latarń.

Jak to działa? Każdy może się już przekonać sam. Wolne miejsca postojowe wskazuje aplikacja mobilna SmartParking Warszawa. Właśnie jest testowana. Aplikację może ściągnąć na swoje urządzenie mobilne i przetestować każdy kierowca (w fazie testów na urządzenia z systemem Android). Korzystanie z niej jest bardzo proste.

Po uruchomieniu aplikacji pojawia się mapa miasta, z widoczną liczbą wolnych miejsc postojowych (w kółku). Aby wyświetlić poszczególne parkingi, należy kliknąć na kółko z liczbą wolnych miejsc. Teraz możemy już wybrać interesujący nas parking i sprawdzić dokładną lokalizację wolnego miejsca postojowego.

Jeśli znajdziemy wolne miejsce, zaznaczamy je i klikając na niebieską strzałkę przechodzimy do nawigacji. Teraz wystarczy tylko określić swoją lokalizację i w drogę. Nawigacja doprowadzi nas do wolnego miejsca postojowego.Dostępność wolnych miejsc jest aktualizowana co minutę, zatem aplikacja zawsze pokazuje aktualne dane. Na ich podstawie ZDM będzie mógł analizować zapotrzebowanie na miejsca parkingowe – system umożliwia nam zbadanie średniego, minimalnego i maksymalnego czasu parkowania oraz wskaźnika rotacji.

Testy systemu potrwają do końca grudnia. W zależności od wyników testów i możliwości budżetowych drogowcy planują rozszerzyć działanie systemu na kolejne parkingi w SPPN.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków. Parkingi nieprzepisowe. ZIKiT przyznaje się do błędu

Przestrzeń

Kraków. Parkingi nieprzepisowe. ZIKiT przyznaje się do błędu

Jakub Dybalski 18 sierpnia 2016

Warszawa zajmie się podziemnymi parkingami na własną rękę?

Przestrzeń

Warszawa zajmie się podziemnymi parkingami na własną rękę?

Witold Urbanowicz 22 czerwca 2016

Gdańsk porządkuje chaos z parkowaniem przy plaży

Przestrzeń

Gdańsk porządkuje chaos z parkowaniem przy plaży

Jakub Dybalski 20 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS