Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Ruszą prace przy pasach w okolicach Centralnego

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-11-24 16:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa ZDM Warszawa / Transport-publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Ruszą prace przy pasach w okolicach Centralnego
fot. ZDM Warszawa
W najbliższych tygodniach na skrzyżowaniu ul. Emilii Plater i Al. Jerozolimskich w rejonie Dworca Centralnego zostaną wyznaczone naziemne przejścia dla pieszych, a pasażerowie zyskają też kolejną możliwość dotarcia do przystanku tramwajowego. ZDM właśnie rozpoczyna prace w tym rejonie.

Aleje Jerozolimskie są pozbawione naziemnych przejść między placem Starynkiewicza a Kruczą, czyli na dystansie 1,5 km. Wielokrotnie na niedogodności w przekraczaniu tego ciągu skarżyli się osoby mające problem z poruszaniem się, dla których ścisłe centrum jest nieprzyjazne i niedostępne. Pojawiły się liczne głosy o wytyczenie przejść naziemnych. 

W ostatnim okresie polityka Ratusza w zakresie mobilności zmienia się. Pierwszą jaskółką zmian były pasy przez Emilii Plater, na wysokości Złotych Tarasów, które pojawiły się tymczasowo, podczas remontu podziemi Dworca Centralnego. Piesi zagłosowali jednak nogami i pasy zostały – bez wielkiej straty w tym przypadku dla kierowców. Urzędnicy zapowiedzieli szereg zmian, dzięki którym centrum ma stać się przyjaźniejsze dla pieszych. Dotyczy to też Alej Jerozolimskich, gdzie zapowiedziano pasy na rondzie Czterdziestolatka, Emilii Plater i rondzie Dmowskiego. Najszybciej zmiany uda się wdrożyć na skrzyżowaniu z Emilii Plater, bo tutaj zakres prac jest najmniejszy.

Wybrana w przetargu firma Swarco Trafic Polska rozpoczęła właśnie prace przy wytyczaniu przejścia. Zasadnicza część robót będzie prowadzona w nocy. Pierwszym etapem robót będą prace drogowe i brukarskie, związane z korektą skrzyżowania, w tym łuków. Wykonawca przygotowuje też obniżone krawężniki pod przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Następnie rozpoczną się prace związane z montażem sygnalizacji.

Dzięki przebudowie piesi zyskają dwa nowe przejścia – przez Al. Jerozolimskie po zachodniej stronie oraz przez ul. Emilii Plater po północnej stronie. Między jezdniami przewidziano azyle. Równolegle wytyczone zostaną przejazdy rowerowe. Ponadto, dzięki pasom, pojawi się dojście naziemne do przystanku tramwajowego przy Dworcu Centralnym, ale na razie tylko w kierunku Ochoty. Istniejące przejście podziemne nie będzie likwidowane – korzystanie z niego będzie wygodne dla osób udających się na dworzec.

Równolegle trwają prace przy wytyczaniu naziemnego przejścia w innym miejscu – na Andersa, nad stacją metra Ratusz.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Wracają pasy przez Andersa nad stacją metra Ratusz

Przestrzeń

Warszawa: Wracają pasy przez Andersa nad stacją metra Ratusz

Witold Urbanowicz 22 listopada 2016

Warszawa: W tym roku pasy i przejazdy rowerowe przy Centralnym

Przestrzeń

Warszawa: W tym roku pasy i przejazdy rowerowe przy Centralnym

Witold Urbanowicz 10 października 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS