Partnerzy serwisu:
Mobilność

Warszawa rozpoczyna prace nad nowym systemem biletowym

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-12-18 14:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa rozpoczyna prace nad nowym systemem biletowym
fot. ZTM Warszawa
Warszawski ZTM zapowiada wdrożenie w stolicy zupełnie nowego systemu biletowego. Powstał właśnie komitet sterujący, który ma opracować założenia nowych rozwiązań. Urzędnicy zakładają, że nowoczesny system zostanie wdrożony do 2023 r.

Niegdyś stołeczny system biletowy – z kartą miejską i biletami z paskiem magnetycznym – należał do najnowocześniejszych w kraju. – Obecny system, wprowadzony w 2001 r., do tej pory funkcjonuje, ale świat idzie do przodu. Obserwujemy rynek – w Polsce i za granicą. Patrzymy na rozwiązania, które funkcjonują – mówi Monika Obrębska, dyrektor pionu handlowego w Zarządzie Transportu Miejskiego.

Urzędnicy rozpoczynają prace, których celem będzie wypracowanie zupełnie nowych rozwiązań. – Decyzją sekretarza m.st. Warszawy powstał komitet sterujący w sprawie nowego systemu biletowego i zintegrowanej karty miejskiej, na której oprócz biletów ma się znaleźć cały zakres usług ogólnomiejskich – informuje Witek.

ZTM nie zdradza jeszcze, w jakim kierunku pójdą zmiany. – Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której zmiana taryfy będzie rzeczą łatwiejszą do wprowadzenia, a opłaty będą bardziej płynne – np. zależne od czasu podróżowania. Pojawia się wątek systemów check-in – check-out, czyli inteligentnych rozwiązań, ale dzisiaj nie można przesądzać o żadnych rozwiązaniach. System ma być przyjazny dla mieszkańca, ale też perspektywiczny, uzależnionym od tego, czy jest się stałym pasażerem komunikacji, czy też okazjonalnym – mówi Wiesław Witek. Wiadomo, że jednym z założeń ma być wprowadzenie biletów na kartach płatniczych.

Organizatorowi komunikacji zależy też na poprawie bezpieczeństwa całego systemu. – System, który jest oparty w oparciu o karty mifare, trzeba będzie wymienić. Możliwe, że zdecydujemy się na wcześniejszą wymianę kart, w oparciu o desfire. To system o trzykrotnie lepszych zabezpieczeniach – przekonuje dyrektor ZTM.

Kiedy można spodziewać się zmian? – Obecny system chcemy dociągnąć do roku 2022. Do roku 2023 r. będzie trwał okres przejściowy. To okres, biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące umowy, kiedy możemy wdrożyć nowy system bez konsekwencji prawnych – mówi Wiesław Witek. Jak dodaje, zagraniczne doświadczenia pokazują, że wdrożenie takiej zmiany wymaga sporo czasu. Przykładowo w Helsinkach zajęło to sześć lat, a w Barcelonie przygotowania wkraczają w szósty rok.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ZTM Warszawa ogłosi przetarg na obsługę krótkimi autobusami

Komunikacja

ZTM Warszawa ogłosi przetarg na obsługę krótkimi autobusami

Witold Urbanowicz 19 grudnia 2017

Wilanowska na nowo. Projektanci na zlecenie ZTM-u pokazują koncepcje

Przestrzeń

Wilanowska na nowo. Projektanci na zlecenie ZTM-u pokazują koncepcje

Witold Urbanowicz 19 grudnia 2017

Warszawa: Kierowcy nie będą już sprzedawać biletów ZTM

Mobilność

Warszawa: Kierowcy nie będą już sprzedawać biletów ZTM

Witold Urbanowicz 18 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5