Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Warszawa: Nowy zintegrowany system zarządzania ruchem w 2018 r.?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-02-26 14:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Nowy zintegrowany system zarządzania ruchem w 2018 r.?
fot. Aktron, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Warszawa ma w tej chwili dosyć ograniczony zintegrowany system sterowania ruchem, obejmujący niewielki obszar śródmieścia. Miasto zrezygnowało też w ubiegłych latach ze środków na jegp rozbudowę. Teraz ma to się zmienić. – Chcemy w tym roku odświeżyć koncepcję. Będziemy się starali w latach 2017-2018 o dofinansowanie unijne – zapowiada Łukasz Puchalski, szef Zarządu Dróg Miejskich.

W tej chwili zintegrowany system sterowania ruchem obejmuje Aleje Jerozolimskie, Powiśle i odcinki Wisłostrady. Z uwagi na dosyć ograniczony zasięg, nie funkcjonuje on jednak wystarczająco efektywnie. Miasto przygotowywało projekt rozszerzenia systemu o kolejne 150 skrzyżowań, których część – notabene – nie spełnia już współczesnych wymagań prawnych w zakresie funkcjonowania sygnalizacji świetlnej. Warszawa otrzymała nawet 85-procentowe dofinansowanie unijne, ale ostatecznie zrezygnowano z projektu, bo miasto nie znalazło środków na wkład własny w wysokości zaledwie 15 mln zł.

Teraz jednak temat systemu zarządzania ruchem wraca do łask. – Zintegrowany system sterowania ruchem obejmuje teraz bardzo ograniczony system miasta i się bardzo zestarzał. Przygotowujemy się do tego, by w tym roku opracować koncepcję i odświeżyć dokumenty, które mieliśmy robione kilka lat temu. Chcemy uwzględnić to, co w międzyczasie się wydarzyło – zapowiada Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Analiza ma uwzględniać m.in. najnowsze trendy i tendencje w tego typu rozwiązaniach na świecie, a także liczne, dokonane już inwestycje w Warszawie. – Jest kilka inwestycji cząstkowych bądź punktowych realizowanych przez ZDM, inwestycje prowadzą też Tramwaje Warszawskie, które bardzo mocno ingerują w infrastrukturę, budując często sygnalizację od nowa – zwraca uwagę Puchalski.

ZDM rozmawia teraz na temat opisu przedmiotu zamówienia z innymi instytucjami – to jest Tramwajami Warszawskimi, Zarządem Transportu Miejskiego, Inżynierem Ruchu czy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. – Będziemy się starali w latach 2017-2018 o dofinansowanie unijne na realizację tego projektu – zapowiada Puchalski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jak zarządza się ruchem w Warszawie?

Komunikacja

Jak zarządza się ruchem w Warszawie?

Leonard Dolecki 14 lutego 2016

Grudziądz: Komunikacja miejska z ITS-em. Przedłużą tramwaje?

Komunikacja

Grudziądz: Komunikacja miejska z ITS-em. Przedłużą tramwaje?

Michał Lange 19 kwietnia 2014

Podpisano umowę na realizację systemu ITS w Poznaniu

Komunikacja

Podpisano umowę na realizację systemu ITS w Poznaniu

Witold Urbanowicz 27 maja 2013

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS