Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa. Co zrobić z donicami na pl. Powstańców Warszawy?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-09-01 14:05
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Co zrobić z donicami na pl. Powstańców Warszawy?
Pl. Powstańców Warszawyfot. Adrian Grycuk, lic. CC 3.0 Polska
Podczas niedawnych konsultacji społecznych dotyczących zazielenienia warszawskiej ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy mieszkańcy miasta zastanawiali się też co zrobić z donicami ustawionymi w tym rejonie. Pomysłów jest sporo – ławki, lampy, a nawet meble dla psów.

Usuniecie donic z placu to założenie jednego ze zwycięskich projektów do budżetu partycypacyjnego. W ich miejsce, na środku placu powstanie łąka z kwiatami. Warszawiakom donice kojarzą się bardzo źle, jako substytut miejskiej zieleni. Powstaje jednak problem, co z nimi zrobić, gdy już się je usunie.

„Donice nie cieszą się dobrą opinią uczestników konsultacji. Pojawiły się pojedyncze głosy, które dostrzegały ich zalety (np. to, że są kolorowe i ożywają przestrzeń, a także możliwość ich przestawiania), ale większość osób podkreślała ich nieestetyczny wygląd (brzydkie, rachityczne) i niedostępność – ich ustawienie sprawia, że zieleń jest poza zasięgiem wzroku i dotyku. Nazywane były czasem „sarkofagami” – zwłaszcza że roślinność, zdaniem przeciwników donic, jest źle do nich dobrana i szybko umiera” – czytamy w podsumowaniu konsultacji, których głównym tematem było zazielenienie tego rejonu miasta.

Co więc z nimi zrobić? Najwięcej propozycji dotyczyło przekształcenia donic w miejskie meble, takie jak ławki, czy siedziska, które w różnej formie opierałyby się na donicach. Efektowny propozycja to wykorzystanie ich jako lamp i latarni. Część uczestników proponowała też by obiekty, skoro już przeszkadzają w przestrzeni publicznej, przeszkadzały z korzyścią dla innych. Miałyby więc stać się zaporą dla parkujących nielegalnie samochodów, a także dla rowerów zjeżdżających na chodnik.


źródło: ZDM/raport "Zielona Świętokrzyska"

Kilkanaście osób proponowało, by z donic stworzyć atrakcje dla dzieci, np. tunel, lub coś na co dzieci mogłyby się wspinać. Były też bardziej skomplikowane formy takich publicznych zabawek, jak przekształcenie donic w pociąg, zjeżdżalnię, a nawet brodziki z wodą. Zresztą jeśli nie dla dzieci to, według innych propozycji, mogłyby to być meble miejskie… dla zwierząt.


źródło: ZDM/raport "Zielona Świętokrzyska"

Inne propozycje dotyczyły przekształcenia donic, które dziś się generalnie nie podobają, w przedmioty o funkcji dekoracyjnej. Poza dość abstrakcyjnymi rzeźbami, ciekawy wydaje się pomysł pokazania przekroju donicy z widocznymi korzeniami drzewa i przekroju gleby. Proponowano tez odwrócenie donic i pozostawienie ich obrośniętych bluszczem. Jedna z propozycji zakłada też pozostawienie ich w formie zbiorników na deszczówkę, używaną potem do podlewania trawników.


źródło: ZDM/raport "Zielona Świętokrzyska"

Wszystkie propozycje zebrano we wspomnianym wcześniej raporcie, który można przeczytać tutaj.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lublana na odwyku od samochodów

Przestrzeń

Lublana na odwyku od samochodów

Piotr Manowiecki 30 sierpnia 2016

Poznań ma swój Kreuzberg?

Przestrzeń

Poznań ma swój Kreuzberg?

Olga Plesińska 04 sierpnia 2016

Czego Elon Musk nie wie o mieście, czyli krytyka wizjonera

Przestrzeń

Czego Elon Musk nie wie o mieście, czyli krytyka wizjonera

Jakub Dybalski 25 lipca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS